Ombudsman v minulých letech uspěl jen s pár návrhy na změnu norem

Praha 1. září (ČTK) - Úřad ombudsmana uspěl v minulých letech jen s částí svých podnětů poslancům a vládě na úpravu zákonů. V roce 2012 zákonodárci vyslyšeli jen jeden z desítky návrhů. Z pěti doporučení z roku 2011 se do legislativy promítla dvě. Vyplývá to ze zprávy o činnosti veřejného ochránce práv za loňský rok. Vláda by měla ve středu projednávat zprávu o tom, jak sama podněty ombudsmana k právním úpravám využívá.

Česká tisková kancelář
Paragraf, zákony, právní otázky
Foto: Fotolia

V minulých letech byl ombudsmanem Pavel Varvařovský. Nastoupil v září 2010, funkci složil loni v prosinci. Zdůvodnil to zdravotním stavem své manželky. Od počátku se ale netajil tím, že na své pozici nelpí. Uváděl to třeba tehdy, když zákonodárci nevěnovali jeho doporučením ke změně zákonů dostatečnou pozornost. Letos zvolili poslanci novou ombudsmankou Annu Šabatovou, začala působit v únoru.

V roce 2011 ombudsman navrhoval do zákona poučení o právu na správní žalobu. Vláda souhlasila, aby novelu připravili poslanci. Se změnou v systému hlášení docházky nezaměstnaných DONEZ uspěl ochránce jen částečně. Kritizoval, že se lidé bez práce musejí hlásit na poštách. Pokud to neudělají, hrozí jim, že přijdou o dávky. Sporný projekt loni skončil. Nyní je v Senátu ale podle podkladů pro vládu novela o zaměstnanosti, která do budoucna nevylučuje, že by nezaměstnaným mohly takzvané Czech Pointy s hledáním místa pomáhat. Sankce za to, když se uchazeči nedostaví, by se ale měly vypustit.

Řešení zatím nemají podněty k uzákonění zdravotního pojištění pro cizince a k úpravě poměrů státních zaměstnanců. Ombudsman je zopakoval loni. Podle vládních podkladů si kabinet nechává vypracovat analýzu o zdravotním pojištění cizinců, podle ní pak rozhodne. Služební zákon je nyní v Parlamentu. Pátý podnět se týkal loterií, změnu vláda nechystá.

Předloni našel odezvu jen jeden z 11 nových návrhů, s nimiž ochránce přišel. Nová ombudsmanka to zdůvodnila ve výroční zprávě pádem vlády a rozpuštěním Sněmovny v roce 2013. Zákonodárci loni zrušili sKarty, přes které se měly vyplácet sociální dávky. Ombudsman projekt kritizoval a žádal jeho úpravy. Svá další doporučení, která se týkala zavedení bezplatné právní pomoci, sociálního bydlení a dalších záležitostí, zopakoval i v roce 2013. Podle vládních podkladů zákonodárci některým návrhům vyhověli a jiné by se mohly promítnout do zákonů, s jejichž přípravou kabinet počítá ve svém legislativním plánu.

U dvou podnětů se resorty neshodují. Změně v nároku na podporu v nezaměstnanosti při dlouhodobé nemoci se nedá podle ministerstva práce vyhovět, podle ministra pro lidská práva by se měla vypracovat novela s mírnějšími podmínkami. Zatímco vnitro není přesvědčeno o nezbytnosti výslovné úpravy v zákoně, že by ministerstva měla metodicky vést a usměrňovat své úřady, ministr pro lidská práva by to doplnil.

Desítku nových doporučení předložil ombudsman i loni. Zaměřil se v nich na ochranu soukromí zaměstnanců, zamítavá stanoviska k žádostem o dávky v hmotné nouzi či na doplnění veřejné žaloby do antidiskriminačního zákona.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články