OSVČ budou mít nárok na ošetřovné až 13.144 Kč měsíčně

Praha 26. března (ČTK) - Stejně jako zaměstnanci budou mít také živnostníci nárok na ošetřovné, a to za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Živnostníkům bude náležet 424 korun za den, maximální částka bude 13.144 korun měsíčně. Na základě čestného prohlášení bude možné o ošetřovné žádat na živnostenských úřadech od 1. dubna. Žádost bude možné podat také elektronicky. Na ošetřovné budou mít osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nárok do doby, než budou otevřeny školy. Po dnešním jednání vlády, která ošetřovné schválila, to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

ČTK Česká tisková kancelář

Žádost bude podle Havlíčka velmi jednoduchá. Bude stačit vyplnit čestné prohlášení, že žadatel už příspěvek nečerpá v rámci zaměstnaneckého vztahu. Potvrdit bude muset také, že je OSVČ na hlavní činnost, je registrován jako poplatník daně z příjmu na finančním úřadě a že je malým či středním podnikatelem. Žadatel nesmí mít žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovně. Žádosti budou elektronicky i v papírové verzi přijímat všechny živnostenské úřady, kterých je v ČR více než 200. Žádost včetně příloh by měla být brzy dostupná na webu ministerstva průmyslu a obchodu, které bude příspěvky vyplácet.

Živnostníci se se žádostmi na finanční úřady podle informací ČTK obraceli už v minulých dnech, ty je ale musely odmítat, protože program ještě nebyl přijatý. Příspěvek budou moci čerpat i lidé pečující o nezaopatřené dítě do 26 let závislé na pomoci jiné osoby minimálně ve stupni I (lehká závislost), které nemůže navštěvovat školu uzavřenou kvůli koronaviru. Podpora se vztahuje i na péči o zdravotně postižené alespoň ve stupni I podle zákona o sociálních službách.

Ministerstvo průmyslu ze svého rozpočtu na program v první etapě vyčlení 100 milionů korun, OSVČ budou moci žádat o podporu za březen od 1. dubna, uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku Silvana Jirotková.

Vláda bude osobám samostatně výdělečně činným také kompenzovat mzdy jejich zaměstnanců v rámci schváleného kurzarbeitu. Podnikatelé podle Havlíčka mohou žádat o dotaci řádově od 50 do 80 procent.

Osobám samostatně výdělečně činným, které kvůli koronaviru a vládním opatřením nemohou svou živnost provozovat, bude stát platit 15.000 korun měsíčně po celou dobu, kdy bylo jejich podnikání omezeno. O konkrétních podmínkách by měla vláda jednat ještě v pondělí.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři