Pirátští poslanci v čele se svým předsedou Jakubem Michálkem si od zveřejnění slibují, že přístup k informacím o skutečných vlastnících budou mít i ti, kteří mají dohlížet na hospodárné nakládání s veřejnými prostředky. "Skutečný příjemce veřejných peněz musí být dohledatelný. Období, kdy se vyšetřovatelé a aktivní občané snažili vystopovat příjemce dotací či veřejných zakázek například na Kypru či Panenských ostrovech, musí skončit," tvrdí Michálek.
"Stávající znění zákona například neumožňuje přístup podnikatelským subjektům, které by si chtěly ověřit vlastnickou strukturu svých obchodních partnerů, nebo místním zastupitelům, kteří administrují veřejné zakázky," zdůvodnili potřebu změny pirátští poslanci.
Současná právní úprava podle nich opomíjí veřejnou kontrolu, která může odhalit praní špinavých peněz, financování terorismu nebo daňové úniky. Podle Pirátů lze oprávněně předpokládat, že evidence skutečných majitelů je neúplná a neaktuální.
"Nedostatkem současné právní úpravy je riziko nízké vymahatelnosti a tedy neúplnosti této evidence," míní Piráti. Podle nich je evidence skutečných majitelů plně veřejná například ve Švédsku, Dánsku, Polsku a částečně na Slovensku.
Veřejné by se podle pirátské novely měly být údaje, které už nyní mohou získat oprávněné osoby, tedy jméno, rok a měsíc narození, stát pobytu a státní příslušnost skutečného majitele.
Diskuze k článku ()