Piráti navrhují zavést sníženou sazbu daně z nabytí nemovitosti

Praha 7. října (ČTK) - Piráti navrhují zavést dvě sazby daně z nabytí nemovitých věcí. Vedle dosavadní čtyřprocentní chtějí zavést sníženou dvouprocentní sazbu na nemovitosti s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí nad tuto cenu by nabyvatel zaplatil dvě procenta ze čtyř milionů a čtyři procenta z částky nad tuto cenu. Návrh změny zákona Piráti předložili ve Sněmovně. Uvedli, že tak chtějí udělat vlastní bydlení více dostupné velké části populace. Připojili k němu ale řadu podmínek. Daň z nabytí platí kupující, pokud se na obchod nevztahuje osvobození.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Piráti tvrdí, že zavedení snížené sazby je vhodnější než úplné zrušení daně z nabytí. Zrušit tuto daň se ve Sněmovně již dvakrát pokusila ODS, naposledy letos v lednu. Většina poslanců pokaždé návrh zamítla.

Podle nynějšího pirátského návrhu by například u bytu za tři miliony nabyvatel na dani z nabytí platil místo 120.000 korun 60.000 korun. V případě nemovitosti například za šest milionů byl platil dvě procenta ze čtyř milionů a čtyři procenta ze zbývajících dvou milionů.

Pro získání nižší sazby však bude muset splnit řadu podmínek - například tu, že nevlastní jinou nemovitost k bydlení a nemá v ní ani alespoň poloviční podíl. Nebude smět vlastnit ani podíl v bytovém družstvu. Kupující také bude muset mít v době podání daňového přiznání a placení daně registrováno trvalé bydliště v dané nemovitosti.

Návrh také upravuje osvobození od daně z nabytí u nových nemovitostí. Piráti ho chtějí zúžit pouze na fyzické osoby, které jsou občanem ČR nebo jiného státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. To má podle nich zabránit obcházení zákona a vyhýbání se dani tím, že firma koupí nemovitost určenou k bydlení a zájemce následně koupí podíl v této firmě.

Pirátskou předlohu dostane nejprve k projednání vláda. Spolu se stanoviskem vlády se jí poté budou zabývat poslanci.

Na dani z nabytí nemovitých věcí vybere stát ročně kolem 12 miliard korun. Daň je příjmem státního rozpočtu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články