Plzeňská teplárenská podala kasační stížnost k NSS kvůli spalovně

Plzeň 2. března (ČTK) - Plzeňská teplárenská podala dnes kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Nesouhlasí s rozhodnutím Krajského soudu v Plzni, který před několika dny zrušil účinnost stavebního povolení na téměř hotovou spalovnu komunálního odpadu za více než dvě miliardy korun. Vyhověl žalobě ekologických aktivistů, kteří stejně jako u územního rozhodnutí tvrdí, že Krajský úřad v Plzni, který obě rozhodnutí potvrdil, byl podjatý. O stavebním rozhodnutí bude teď rozhodovat jiný krajský úřad, kterého určí ministerstvo pro místní rozvoj, řekl ČTK šéf představenstva městské teplárny Tomáš Drápela.

Česká tisková kancelář

Pokud jiný krajský úřad obnoví účinnost stavebního povolení do června, k velkým škodám podle něj nedojde a teplárna stihne uvést spalovnu do zkušebního provozu letos v prosinci, tak jak plánovala. "Pokud se to zkomplikuje a nestačíme ji aktivovat do konce roku, tak nám vzniknou stamilionové škody," uvedl Drápela. Elektřina ze spalovny má totiž dohodnuté zelené bonusy, které ale mohou podle zákona o podporovaných zdrojích získat jen zdroje uvedené do provozu do konce roku 2015. Ekonomika zařízení se zelenými bonusy počítá, stejně jako nízké poplatky za odpady pro Plzeňany. "Škodu, která by se velmi jednoduše vypočítala, by nám musel někdo zaplatit," dodal.

Stavební povolení, které vydal stavební úřad v Nýřanech, je podle Drápely stále platné, ale pozbyla jeho účinnost. "Nechápeme proč jsme trestáni za něco, když jsme ani nebyli žalovanou stranou. Tou byl krajský úřad. To není žaloba proti spalovně nebo naší firmě kvůli tomu, že bychom něco zanedbali. To je o tom, že ti krajští úředníci jsou údajně podjatí, uvedl," uvedl Drápela. Spis nyní půjde ze soudu na krajský úřad. Ten ho pošle na MMR a to na jiný krajský úřad.

Teplárna zatím nesmí pokračovat dle schváleného projektu a harmonogramu a musí zpracovat projekt konzervace stavby. Podle Drápely bude hotový tento týden a investor ho zašle Stavebnímu úřadu v Nýřanech. "Dáme jim to poctivě na vědomí. Mohou si podle projektu zkontrolovat, že zabraňujeme škodám. Stavbaři budou několik týdnů spalovnu konzervovat. "Dodělají plášť, střechu, zajistí bezpečnost. Nesmí se znehodnotit technologie, která už je kompletně namontovaná," řekl.

Podle Drápely prošly veškeré dokumenty ke spalovně legislativním procesem ČR, ale protože teplárna usilovala o dotaci EU byly podrobeny přísné kontrole podle legislativy EU, na níž dozírali odborníci Jaspers, tedy Evropské komise. "Řekli, že je projekt v pořádku. Proto se domníváme, že když dokumenty dostane jiný krajský úřad, tak nebude mít důvod, aby účinnost stavebního povolení neobnovil," řekl.

Drápela chápe jednání krajského soudu jako velmi nestandardní. "Jeden senát stavbu spalovny sestřelil a druhý senát stejného soudu rozhodl, že stavba horkovodu ze spalovny, kterou aktivisté také zažalovali, může pokračovat. Tam tedy úředníci podjatí nebyli, ale na spalovně je podezření, že jsou. To je opravdu divné," řekl. Soud také podle něj rozhodl velmi rychle a nepočkal na vyjádření ke kasační stížnosti na územní rozhodnutí, kterou zatím Nejvyšší správní soud nevyřešil. Navíc teplárna poslala krajskému soudu připomínky k žalobě. Ale ten se jimi vůbec nezabýval a standardně se s nimi nevypořádal, což je další neobvyklá a naprosto ojedinělá věc, dodal.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu