Počet směrnic EU netransponovaných do českého práva se asi mírně zvýší

Praha 24. března (ČTK) - Česko nemělo do konce loňského listopadu převedeny do českého práva čtyři směrnice EU. Do konce letošního dubna by se však podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) jejich počet mohl mírně zvýšit. Dienstbier to uvedl při senátní k projednávání vládní zprávy o přejímání legislativních závazků kvůli českému členství v EU.

Česká tisková kancelář

"U dosud plně netransponovaných směrnic, u nichž transpoziční lhůta již uplyne nebo uplynula ke dni 30. dubna, je evidováno devět. Transpozice tří z těchto směrnic by nicméně mohla být dokončena včas," řekl ministr. Zdůvodnil to tím, že osm zákonů vyplývajících z těchto směrnic již obdržel parlament, například novely týkající se měřidel tepla v bytech, a další tři má rozjednány vláda.

Mezi chybějící normy patří mimo jiné zákon o rámci pro ozdravné postupy a řešení problémů úvěrových institucí nebo návrhy finanční ústavy a zákona o rozpočtové odpovědnosti. Sněmovna debatu o nich před dvěma týdny přerušila. Pro přijetí finanční ústavy vládní koalice potřebuje i hlasy z opozice. TOP 09 ale chce, aby se vláda zavázala ke snižování strukturálního deficitu o půl procenta ročně. Spolu s ODS požaduje také různá opatření při různé míře zadlužení.

Zpráva také uvádí, že do konce loňského listopadu bylo proti Česku vedeno 42 řízení kvůli zpoždění s přebíráním unijních pravidel do českých zákonů, což bylo o 14 více než v předcházejícím roce. Aktuálně ale počet těchto řízení klesl na 38, podotkl Dienstbier.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu