Menu

Aktuality

Počtvrté ostravský soud řeší kauzu překupníka otráveného alkoholu

AktualityČTK04.05.2017
ČTK04.05.2017

Ostrava 4. května (ČTK) - Už počtvrté ostravský krajský soud řeší kauzu údajného překupníka s jedovatým alkoholem. Obžalovaného Petra Hlavu sice loni v květnu obžaloby zprostil, Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí zrušil. Nařídil výslech svědků, kteří vinu obžalovaného mohou prokázat.

Původně byl Hlava souzen s Markem Ženíškem, který od Hlavy údajně otrávený alkohol koupil a dál ho šířil. Za to mu soud udělil pětiletý trest, který je už pravomocný. Hlavu obžaloby zprostil. Podle obžaloby oba koncem října 2012 zavinili smrt jednoho člověka a zdravotní problémy čtyřem dalším. Nekolkovaný a levný alkohol jim poskytli v době, kdy už v Česku lidé v takzvané metanolové kauze umírali.

Krajský soud má nyní znovu posoudit míru zavinění Hlavy. "Výslech dvou svědkyň, který žádá nadřízený soud, jsme už dělali také. S ohledem na to, že jde o příbuzné či blízké obžalovaného Ženíška, považoval je krajský soud za nevěrohodné," řekla ČTK mluvčí ostravského soudu Lucie Olšarová.

Dnes proto soud znovu vyslechl manželku Ženíška. Při výslechu na policii opakovaně uvedla, že o kauze nic neví. Později připustila, že manžel koupil alkohol na tržišti či v nějakém kamenném obchodě. Dnes ale tvrdila, že Hlava jejímu manželovi alkohol dodal a že u toho osobně byla. Rozpor vysvětlila strachem z Hlavy a jeho rodiny.

Podle obžaloby Hlava prodal v září 2012 Ženíškovi nejméně 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Opatřeny byly etiketou Helsinky Group a obsahovaly až 50 procent metanolu. Zabít mohly až 300 lidí. Ženíšek je koncem října dal známému u zahradní chatky v Doubravě na Karvinsku. Muž alkohol s dalšími lidmi ještě týž den začal v chatce popíjet. Jeden z nich kvůli jedovatému alkoholu zemřel. Další měli vážné zdravotní problémy.

Poprvé se ostravský soud případem zabýval v srpnu 2013. Ženíšek a Hlava byli první, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Poprvé soud udělil dvěma překupníkům za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Vrchní soud verdikt zrušil. Znovu byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví závadnými potravinami. Hlava vyvázl s podmínkou, Ženíšek měl jít do vězení na čtyři roky. I tento rozsudek nadřízený soud zrušil. Třetí verdikt padl loni v květnu. Hlavu soud obžaloby zprostil. Ženíšek dostal pět let. Odvolal se, nadřízený soud ale trest potvrdil. Hlava se práva na odvolání vzdal, ale odvolal se státní zástupce. Vrchní soud pak nařídil další projednání.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s vysokým obsahem metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři