Pokles počtu exekucí hlásí všechny kraje

Praha, 6. října 2014 (EK ČR) – Počty exekucí klesají napříč republikou. Úbytek exekučních řízení zaznamenávají všechny regiony. Nejméně exekucí soudy loni nařídily ve Zlínském kraji a v Kraji Vysočina. Nejzadluženějšími kraji jsou Moravskoslezský kraj, Praha a Ústecký kraj. Údaje souvisejí s celkovou ekonomickou a sociální situací v regionech, s nezaměstnaností, platební morálkou lidí a respektem k právu.

tisková mluvčí Exekutorské komory ČR

Nejvýznamnější pokles počtu exekucí loni zaznamenala Praha. Ve srovnání s rokem 2012 došlo k 23tisícovému snížení na 99.000 exekucí. Na první místo ve statistikách se tedy dostal Moravskoslezský kraj. Loni tento region předběhnul hlavní město o 2.000 exekucí. Přesto hlásí výrazný úbytek počtu exekučních řízení, a to o 13.000.

Mezi kraje, kde meziročně došlo k nejvýznamnějším poklesům počtu exekucí, patří kromě Prahy a Moravskoslezského kraje i Ústecký kraj (pokles o 19.000), Středočeský kraj (pokles o 14.000), Plzeňský kraj (pokles o 10.000) a Jihočeský kraj (pokles o 9.000).

V roce 2013 soudy zahájily celkem 714.00 exekucí, což je o 106.000 méně než v roce 2012, ve srovnání s rokem 2011 jde dokonce o čtvrtinový pokles. Průměrná částka, kvůli které soud loni zahájil exekuci, činí 80.000 korun.

Pokles počtu exekucí očekává Exekutorská komora ČR i v letošním roce.

Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí žádný vliv. Platí také, že počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Dlužník může čelit většímu počtu exekucí.

V případě potíží s exekucemi se lidé mohou obrátit na bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR. Fungují v Praze, Brně a Plzni, on-line poradna je k dispozici na webových stránkách www.ekcr.cz.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu