Politici budou jednat o novele zákona o zpravodajcích

Praha 30. ledna (ČTK) - Připravovaná novela zákona o Vojenském zpravodajství (VZ) počítá s tím, že by zpravodajci monitorovali provoz na webu, aby rozpoznali chystaný útok. Předpis má VZ povolit umísťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Někteří odborníci v něm ale spatřují riziko zásahů do soukromí. Proti návrhu jsou také internetové firmy, které žádají premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby přípravu novely pozastavil a znovu otevřel diskusi o její podobě. Kvůli chystanému rozšíření pravomocí VZ se v úterý premiér sejde se zástupci dalších stran zastoupených ve Sněmovně.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun dnes řekl, že zákon by neznamenal například čtení zpráv uživatelů internetu, zpravodajci by jen monitorovali provoz na webu a snažili se rozpoznat hrozbu útoku. Číst konkrétní zprávy by mohl zpravodajcům umožnit jen soud, tak je tomu ale i dnes, uvedl Beroun. Novela je podle něj jen logickým vyústěním snah kabinetu odstranit "velkou díru", která v české obraně proti kyberútokům byla. "Zákon jen naplňuje ambici vlády," dodal.

Vládní strany minulý týden předpis probíraly na koaliční radě. Podle Sobotky to bylo kvůli tomu, že se objevily pochybnosti o tom, zda novela příliš nezasáhne do svobod občanů. "Ve Sněmovně se objevila celá řada otázek. Obrátil se na mě jeden z výborů, abych svolal schůzku parlamentních stran," řekl Sobotka dnes. Na úterní schůzce chce vyslechnout stanoviska jednotlivých stran.

Sobotka by byl rád, aby předpis prošel Parlamentem. "Ale uvítal bych, aby prošel v takové podobě, která bude jednoznačně vyvracet jakékoliv pochybnosti," uvedl. Nevyloučil, že se ČSSD s opozicí či koalicí dohodne na pozměňovacích návrzích, které by znění zákona zpřesnily a vyloučily pochyby.

Proti návrhu se v otevřeném dopisu premiérovi postavily internetové firmy. "Při přípravě návrhu zákona nebyly vzaty do úvahy skutečnosti, které činí toto potenciální oprávnění VZ velmi problematickým. Přestože je deklarovaným záměrem zákona zvyšovat kybernetickou bezpečnost a zajišťovat kybernetickou obranu země, může jeho implementací naopak dojít k ohrožení kybernetického prostoru České republiky a řady soukromých i veřejných institucí a organizací," uvedl výkonný ředitel internetového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Operátoři kritizují i provozní rizika, například, že budou muset tajit mimořádné události ve svých sítích, ale zároveň se nevyhnou sankcím ze strany zákazníků nebo regulátora za nedodržení kvality služeb. Za nedomyšlené považují firmy rovněž to, že novela míří pouze na provozovatele sítí a naopak z obrany vylučuje významné poskytovatele obsahu, například Google nebo Seznam.cz, kteří mají výrazný vliv na chod internetu.

Podle dalších kritiků získá VZ možnost plošného sběru dat, u kterých navíc není specifikováno, jak dlouho či v jakém množství by se měla uchovávat. Internetovou výzvu proti novele vedle zhruba 1400 lidí podpořily Česká pirátská strana či Strana svobodných občanů.

Předpis dnes naopak podpořil na twitteru ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Řeči o špiclování jsou scestné. S hlavními operátory jsme kybernetickou novelu Vojenského zpravodajství projednali a s některými máme už podepsané memorandum o spolupráci," uvedl.

Zajištění kybernetické obrany Česka není aktuálně v zákonech ošetřeno. Norma nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články