Poslanci schválili 162 zákonů, dalších asi 170 mají na stolech

Praha 30. prosince (ČTK) - Poslanecká sněmovna stihla od počátku volebního období schválit 162 zákonů z celkových téměř 400, které obdržela. Nyní je ve Sněmovně v různé fázi projednávání dalších zhruba 170 návrhů zákonů. Téměř 30 zákonů poslanci zamítli a zhruba stejně jich vzali navrhovatelé zpět. Přibývají další a poslanci se řadou z nich ještě ani nezačali zabývat.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Opoziční politici si někdy stěžují na to, že jejich návrhy se vesměs neprojednávají a přednost dostávají vládní předlohy. Na projednání se ale ještě nedostaly ani některé vládní návrhy, třeba novela ústavy, kterou vláda předložila v červnu.

Na projednání v prvním čtení čeká kolem sedmi desítek návrhů zákonů. Od dubna 2014 je ve Sněmovně novela ústavy z pera poslanců z klubu TOP 09 a Starostů. Ruší se v ní souhlas komory Parlamentu s vydáním zákonodárce k trestnímu stíhání. Dosud se na její projednání nedostalo. Od června 2014 leží ve Sněmovně návrh poslanců KSČM na zrušení zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr. Také na něj zatím nepřišla řada.

Nejdéle ležícím neukončeným návrhem zákona ve Sněmovně je návrh pražského zastupitelstva na vydání zákona o regulaci prostituce. Míří teprve do druhého čtení. Na své schválení čeká také daňová dohoda s Kosovem. Naráží na nesouhlas komunistů a některých sociálních demokratů, kteří mají výhrady k uznání Kosova. Senát už ji schválil loni v dubnu.

Podařilo se naproti tomu po dvou letech schválit poslanecký návrh na zavedení registru smluv. Ve Sněmovně byl od prosince 2013.

Sněmovna však zatím neukončila projednávání ani některých vládních předloh, které už měly být podle původních plánů účinné. Jde mimo jiné o rozšíření pravomocí ombudsmanky o podávání veřejných žalob kvůli diskriminaci a návrhů Ústavnímu soudu na zrušení zákona. V dolní komoře je od začátku ledna, nové pravomoci měla ombudsmanka dostat od července. Norma je teprve před druhýmčtením, patrně z obav, že by poslanci normu ve vládní podobě neschválili. Ani do úvodního kola debaty se zatím nedostal vládní návrhzměn ústavy, který má kromě jiného omezit pravomoci prezidenta.

Do konce roku se nepodařilo schválit novelu zákona o daních z příjmů, která má od příštího roku zvýšit daňové slevy na děti. Rozpočtový výbor do ní proto musel vložit přechodné ustanovení tak, aby se slevy daly uplatnit zpětně.

Nejvíc návrhů zákonů v tomto volebním období předložila vláda, k 22. prosinci jich bylo jich 233. Od poslanců jich vzešlo 130, senátoři předložili 11 zákonů a sedm krajská zastupitelstva.

nlm snm

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články