Před pěti lety dal Ústavní soud za pravdu Melčákově stížnosti

Praha 9. září (ČTK) - Před pěti lety narušil nezařazený poslanec Miloš Melčák rozhodnutí lídrů dvou nejsilnějších politických stran Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka o vypsání předčasných voleb. A to tak, že soudně napadl ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny. Ústavní soud mu dal 10. září 2009 za pravdu.

Česká tisková kancelář

Soudu vadilo především to, že zákon nijak nedoplňuje ani nemění ústavu, zpětně mění pravidla politické soutěže a nesplňuje důležitou podmínku obecnosti - působí totiž jen na konkrétní subjekt, tedy tehdejší Poslaneckou sněmovnu, v konkrétní situaci.

Topolánek s Paroubkem předtím v březnu oznámili, že se shodli na vypsání předčasných voleb. Rozhodnutí předsedů ODS a ČSSD bylo reakcí na situaci, která nastala po vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě o čtyři dny dříve.

Zákonodárci nakonec schválili nový, už obecný zákon o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Krátce poté však sociální demokraté překvapivě odmítli zvednout ruku pro zkrácení funkčního období a předčasné volby se tak nakonec nekonaly.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu