Před pěti lety dal Ústavní soud za pravdu Melčákově stížnosti

Praha 9. září (ČTK) - Před pěti lety narušil nezařazený poslanec Miloš Melčák rozhodnutí lídrů dvou nejsilnějších politických stran Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka o vypsání předčasných voleb. A to tak, že soudně napadl ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny. Ústavní soud mu dal 10. září 2009 za pravdu.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Soudu vadilo především to, že zákon nijak nedoplňuje ani nemění ústavu, zpětně mění pravidla politické soutěže a nesplňuje důležitou podmínku obecnosti - působí totiž jen na konkrétní subjekt, tedy tehdejší Poslaneckou sněmovnu, v konkrétní situaci.

Topolánek s Paroubkem předtím v březnu oznámili, že se shodli na vypsání předčasných voleb. Rozhodnutí předsedů ODS a ČSSD bylo reakcí na situaci, která nastala po vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě o čtyři dny dříve.

Zákonodárci nakonec schválili nový, už obecný zákon o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Krátce poté však sociální demokraté překvapivě odmítli zvednout ruku pro zkrácení funkčního období a předčasné volby se tak nakonec nekonaly.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články