Menu

Aktuality

Případ nepovedené nájemné vraždy přezkoumá Ústavní soud

AktualityČTK11.08.2016
ČTK11.08.2016

Brno 12. srpna (ČTK) - Případ Chorvata Serchia Beriši, jenž se nechal v roce 2006 najmout na zorganizování vraždy obchodníka, přezkoumá Ústavní soud. Počátkem srpna obdržel stížnost, zatím o ní nerozhodl, zjistila ČTK z otevřené justiční databáze. Justice Berišovi uložila 12,5 roku vězení. Vražda se nezdařila, obchodník se střelci vyslanému Berišou ubránil ve výtahu pražského panelového domu legálně drženou zbraní.

Podle pravomocného rozsudku požádal Berišu další Chorvat Kole Jakupi, aby v rámci vyřizování účtů zařídil do konce roku 2006 usmrcení obchodníka se šperky. V restauraci hotelu Jalta v centru Prahy za to Berišovi předal nejméně 20.000 eur (dnes 540.000 korun). Beriša pak dal peníze Jánu Rusóovi, který měl vraždu provést. Jakupimu i Rusóovi soudy v minulosti vyměřily 12,5 a 13 let vězení.

Rusó si na zamýšlenou oběť počíhal 30. prosince 2006 u výtahu v domě v Praze 5, kde obchodník bydlel. Dvakrát na něj vystřelil zbraní s tlumičem. Jedna rána pronikla hrudníkem do ramene, druhá trefila jen rám výtahové kabiny. Napadený podnikatel poté sám začal střílet a zahnal útočníka na útěk.

Beriša v minulosti vinu popřel. V době domlouvání zločinu podle svých slov v Česku vůbec nebyl. Trest 12,5 roku vězení dostal už v roce 2007, kdy byl odsouzen v nepřítomnosti. Před zákonem se totiž skrýval ve své vlasti. Muž tvrdí, že neutekl - prý jako každý rok odjel domů, kde provozuje kavárnu. Do Česka se už poté nevrátil údajně proto, že "mu bylo vyhrožováno".

Policie Berišu dopadla až předloni v Maďarsku. Proces se pak musel opakovat a pražský městský soud muži vyměřil stejný trest jako napoprvé. Odvolací senát ale tento verdikt zrušil s tím, že je nutné pokusit se znovu vyslechnout korunního svědka. Ten však žije v Kosovu a do Prahy poslal dopis, že už znovu vypovídat nechce. Proto městský soud i napotřetí určil Berišovi trest 12,5 roku a odvolací senát Vrchního soudu v Praze jej už potvrdil. Berišovo dovolání v dubnu odmítl Nejvyšší soud.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři