Projednávání daňového balíčku budou muset poslanci asi urychlit

Praha 7. srpna (ČTK) - Poslance čeká na zářijové schůzi kromě jiného první čtení vládního daňového balíčku. Obsahuje například zvýšení daňových slev na děti a mění celkem sedm daňových zákonů. Změny mají platit od počátku příštího roku. Aby zákon stačil vstoupit v účinnost včas, budou muset zřejmě poslanci zkrátit lhůty pro jeho projednání.

Česká tisková kancelář

Kdyby totiž Sněmovna ponechala standardní dvouměsíční lhůtu pro projednání předlohy ve výborech, přišlo by závěrečné schvalování na řadu zřejmě až na přelomu listopadu a prosince. Poté ji ale ještě musí schválit Senát, který má na projednání 30 dní, a podepsat prezident.

"Ministerstvo financí na základě svých dřívějších zkušeností usuzuje, že takzvaný daňový balíček pro rok 2017 může být vyhlášen ve Sbírce zákonů do konce prosince letošního roku tak, aby byla zachována navrhovaná účinnost. Důležitým předpokladem je, že v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny dojde ke zkrácení lhůt mezi jednotlivými čteními v Poslanecké sněmovně," sdělila ČTK Kateřina Vaidišová z ministerstva financí.

Také předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) připustil, že bude nutné navrhnout zkrácení lhůt pro projednání ve výborech. "Ještě jsme o tom nejednali, ale budeme o tom jednat," řekl ČTK.

Vládní daňový balíček přináší řadu změn. Například zvyšuje daňové slevy na děti. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší od příštího roku o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 Kč ročně ve srovnání s letošním rokem. Na druhé straně se zpřísní podmínky pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti. Aby poplatník na tento bonus dosáhl, musí si za rok vydělat alespoň šestinásobek minimální mzdy. Do tohoto limitu už se nově nebudou započítávat příjmy z nájmu a kapitálového majetku.

Nově by mělo být možné také platit platební kartou správní poplatky či pokuty. Obce by také měly mít možnost obecně závaznou vyhláškou stanovit sazbu poplatku za vjezd do vybraných částí měst vyšší než dosud, přičemž ministerstvo financí navrhuje růst z nynějších maximálních 20 na 200 Kč.

V případě zákona o dani z přidané hodnoty se zavádí nově institut tzv. nespolehlivé osoby. Tou se může stát fyzická nebo právnická osoba, pokud závažným způsobem poruší své povinnosti vztahující se ke správě DPH. Nespolehlivou osobou se ze zákona také stane nespolehlivý plátce DPH, jehož registrace k DPH byla zrušena.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu