Rada vlády zatím nedoporučila zákon o veřejných zakázkách

Praha 22. června (ČTK) - Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí zatím nedoporučila ke schválení zákon o veřejných zakázkách, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. K zákonu je 3000 připomínek a měl by se přepracovat. Novinářům to po dnešním jednání rady řekl ministr Jiří Dientsbier (ČSSD). Podobu zákona kritizují i zástupci podnikatelů, kteří se jím budou muset řídit.

Česká tisková kancelář

Zákon podle Dientsbiera zatím nemá konečnou podobu a vypořádává se velké množství připomínek. Protikorupční rada vlády by mimo jiné chtěla, aby byl proces veřejných zakázek transparentnější. "Zákon je mimořádně nečtivý a musím říct, že lituju zaměstnance zejména v malých obcích, kteří se budou muset se zákonem seznámit," řekl novinářům předseda Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Zákon musí platit nejpozději od 18. dubna 2016 a nahradí dosavadní zákon o zadávacích řízeních. Norma je totiž reakcí na změnu evropské legislativy, které musí členské státy do dvou let promítnout také do národních předpisů. Tato lhůta vyprší právě příští rok.

Podle Dientsbiera se zákon musí včas stihnout a dosavadní návrh ještě dozná změn. "O definitivnosti návrhu v momentě, kdy je tady 3000 připomínek, určitě mluvit nelze," zdůraznil Dienstbier.

Norma určuje podmínky zadávacího řízení. Zadavatelům zakázek dává větší pravomoci, současně jim nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Zakazuje například uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent ze 30 procent, které platí nyní.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu