Rakouský soud uložil Čechovi za najíždění do policistů osm let

Osmiletý trest vyměřil soud v severorakouské Kremži 26letému Čechovi, který předloni automobilem při útěku před zákonem na různých místech najížděl do rakouských policistů a prorážel zátarasy. Soud ho shledal vinným mimo jiné z kladení odporu zástupcům státní moci, těžkého ublížení na těle a pokusu o loupež, informovala agentura APA. Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Státní zástupkyně se k verdiktu nevyjádřila, odsouzený si vyžádal tři dny času na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Česká tisková kancelář

Při vyměřování trestu vzal soud v potaz jako polehčující okolnost částečné doznání a také skutečnost, že při loupeži zůstalo pouze u pokusu. Přitěžujícími okolnostmi byly dřívější trestné činy obžalovaného a také souběh několika trestných činů a přestupků nejednou.

Soudce zvlášť vyzdvihl "bezohledné chování" obžalovaného a skutečnost, že obcemi projížděl výrazně nadměrnou rychlostí.

Muž, který byl hledán kvůli krádeži, podle obžaloby 29. října 2017 v Hollabrunnu odmítl zastavit na znamení policisty, do kterého naopak ve vysoké rychlosti najel. Policista se zachránil skokem na stranu.

Soudce se obžalovaného ptal i na to, proč utíkal. "To si sám nedokážu zodpovědět," řekl obžalovaný. Tvrdil také, že policistu zraněného v Hollabrunnu rozhodně nemohl přejet. Podle obžaloby přitom měl jeden z policistů přetržené kolenní vazy a utrpěl další zranění na ramenou. Další policista utrpěl odřeniny kolene.

V Sankt Pöltenu pak byla na hledaného Čecha a dalšího jeho krajana upozorněna policie 3. listopadu 2017. Když chtěla policie muže zadržet, dvojice ujela. Jeden policista přitom musel opět uskočit na stranu, aby ho vozidlo nepřejelo. O hodinu později chtěla policie uprchlé zadržet v obci Traismauer poblíž Sankt Pöltenu. Zadržet se však podařilo pouze komplice 26letého muže. Tomu se opět podařilo ujet.

Prchající Čech si to namířil směrem k Mauternu, kde opět prorazil policejní zátaras a zranil policistu. Policie na automobil, poškozený nárazem, střílela. Čech proto vystoupil a dal se na útěk po vlastních.

Druhé den podezřelý ukradl neuzamčený automobil v Kremži a pokračoval v útěku. Jízda skončila v obci Gars am Kamp. Ještě se mu podařilo projet další policejní hlídku, ale poškodil si při tom pneumatiky, takže v jízdě pokračovat nemohl. Znovu se dal na útěk, načež střelnou zbraní ohrožoval ženu v jejím domě v okrese Horn. "Máš auto? Potřebuji auto," řekl podle obžaloby. Když nenašel klíče od automobilu, uprchl do lesa, kde byl konečně zadržen.

"Chtěl jsem odjet do Česka," řekl k událostem toho dne obžalovaný. "Co bych tam dělal, nevím," připustil.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu