Realitní kanceláře v hlavních bodech souhlasí s návrhem MMR

Praha 7. února (ČTK) - V základních bodech návrhu zákona o realitním zprostředkování se Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR s předkládajícím ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zřejmě shodne. ČTK to dnes řekl generální sekretář asociace Jan Borůvka. S ministryní v demisi Klárou Dostálovou (za ANO) se sejde příští týden. Dostálová chce zákon předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února, v ideálním případě by podle ní mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019. Borůvka považuje za reálnou spíše polovinu příštího roku.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

V Česku zatím chybí jasná pravidla pro činnost realitního zprostředkovatele. Podle návrhu se změní ze živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Návrh zákona počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci i ve smlouvách všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy je navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena. Zákon dále zavede povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

"V těch základních bodech si rozumíme a myslíme si, že jejich zavedení by bylo prospěšné. Potřebujeme spíše zkonzultovat některé věci tak, aby byly správně paragrafově upravené. A aby tam třeba nebyly některé body, které se kříží s jinými zákony. Jde také o to, aby zákon postihl všechny záležitosti, které byly ve věcném záměru. Ale zásadní námitky mít asi nebudeme," uvedl Borůvka.

Návrh zákona vítají i představitelé realitních kanceláří, které ČTK oslovila. Podle generálního ředitele realitní kanceláře RE/MAX ČR Milana Žáka je důležité, aby zákon řešil regulaci úschov peněžních prostředků. "Neregulace a přímá možnost využití účtů realitních kanceláří je časovanou bombou. Je jen otázkou času, kdy v některé takové kanceláři nastanou vážné problémy a budou přímo ohroženy peníze klientů," uvedl Žák.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík by uvítal, kdyby byla činnost makléře jasně definována a nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. "Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat. Ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat. Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné. Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevili makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," uvedl Fojtík.

Podle ředitele Maxima Reality Gorana Andonova stávající chaos a džungle na realitním trhu poškozuje pověst všech realitních kanceláří a makléřů, včetně zkušených specialistů. "Na zákon, který by naši profesi změnil v živnost vázanou a zavedl jasná pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí, čekáme přes 20 let," dodal Andonov.

Návrh zákona byl připraven už v minulém volebním období, ale Sněmovna ho nestihla projednat.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25.000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články