RegioJet neuspěl s žalobou na postup ÚOHS

Brno 2. listopadu (ČTK) - Soukromý železniční dopravce RegioJet neuspěl se svou žalobou proti postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve správním řízení, které vede s Českými drahami. ČTK to zjistila z webu ÚOHS. RegioJetu vadilo množství informací, které ÚOHS po soukromém dopravci požaduje, stejně jako délka řízení. Podle Krajského soudu v Brně je ale postup ÚOHS přiměřený. RegioJet dnes uvedl, že se svým postupem bránil před údajně naprosté neochotě ÚOHS vyšetřovat ve sporu o podnákladové ceny státní České dráhy coby dominantního dopravce.

Česká tisková kancelář

Správní řízení vede ÚOHS s Českými drahami na podnět RegioJetu od roku 2012. Zatím ale rozhodnutí nevydal. Státního dopravce ÚOHS podezřívá ze zneužití dominance na trati Praha - Ostrava. České dráhy od začátku řízení popírají, že by zákon porušily.

RegioJet postup úřadu v minulosti několikrát kritizoval, což učinil i dnes. "Místo toho, aby se ÚOHS zaměřil na prošetření podnákladových cen Českých drah, snažil se celou věc zdržovat nepochopitelným získáváním detailních informací od dopravce RegioJet," uvedl dnes mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Za dobu pěti let, po kterou kauza běží, nebyl ÚOHS v celém sporu, kde České dráhy navíc čelí soudním žalobám v řádech stovek milionů korun, vydat jakékoli rozhodnutí, dodal Ondrůj.

RegioJet u soudu protestoval mimo jiné proti množství informací, který ÚOHS po RegioJetu a skupině Student Agency požadoval. ÚOHS se hájil tím, že informace potřebuje k vyhodnocení situace na trhu a chtěl je i po dalším dopravci, kterým je LEO Express. Soud dospěl k závěru, že ÚOHS požadoval jen informace související se správním řízením, které vede. Jejich množství je přiměřené stejně jako doba, jak dlouho úřad řízení vede. "Soud nemá za to, že by žalovaný (ÚOHS) již překročil meze časové přiměřenosti," uvedl v rozsudku soud.

Na jednání Českých drah si kromě RegioJetu stěžoval i konkurenční Leo Express. České dráhy podle svých konkurentů jezdí za nepřiměřeně nízké až predátorské ceny. ÚOHS chtěl, aby České dráhy vedly podrobnější evidenci nákladů a výnosů, což je údajně v zájmu rozvíjející se liberalizace trhu v osobní železniční dopravě.

ÚOHS zatím tvrdil, že z dat, která má k dispozici, nelze určit ekonomiku provozu Českých drah na lince. Účetnictví firmy měl rozebrat znalecký posudek. RegioJet tvrdil, že posudek není potřeba, protože České dráhy povinně vedou oddělenou účetní evidenci pro dopravu v závazku veřejné služby podle jednotlivých linek. RegioJet chtěl, aby ve sporu bylo vydáno předběžné opatření, což v říjnu 2012 zamítl Krajský soud v Brně. Antimonopolní úřad začal cenovou politiku Českých drah zkoumat na podzim 2011, v lednu 2012 zahájil řízení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu