Menu

Aktuality

Regulace hazardu míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování

AktualityČTK01.03.2016
ČTK01.03.2016

Praha 1. března (ČTK) - Sněmovna dnes propustila do závěrečného schvalování trojici vládních návrhů zákonů, které mají od příštího roku nově regulovat hazard. Poslanci by je mohli schvalovat ještě v březnu, předtím ale posoudí vznesené pozměňovací návrhy rozpočtový výbor. První z předloh je návrh zákona o hazardních hrách, druhá upravuje zdanění a třetí mění platné zákony. Poslanci k nim přednesli několik desítek pozměňovacích návrhů.

Rozpočtový výbor již dříve přes nesouhlas ministerstva financí doporučil, aby hazard podléhal jen dvěma sazbám zdanění, vláda navrhuje tři. Na technické hry má podle vládního návrhu platit sazba 35 procent a současně minimální daň z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu. Sazba 30 procent se navrhuje pro tzv. živé hry, loterie a binga. Třetí sazba 25 procent se bude týkat kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100.000 Kč. Pro hrací přístroje se zavádí minimální daň 9200 korun za čtvrtletí a přístroj.

Výbor ale navrhl změnit zdanění tak, aby kopírovalo současnou úpravu platnou od ledna. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, by se měla vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu 23 procent. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) dnes řekl, že debata o zdanění hazardu není v koalici ještě uzavřena.

Zákony přinášejí omezení i pro hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude ale možné také dobrovolně požádat.

Nově má být povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností, což umožní jejich řádné zdanění. U her po internetu nesmí podle návrhu jedna sázka převýšit 1000 korun.

Výbor pro veřejnou správu doporučil zvýšit podíl obcí na příjmech ze zdanění hazardu na úkor státu. Podíl obcí na výnosu z hazardních her s výjimkou herních automatů pro obce by se měl zvýšit z navrhovaných 30 na 40 procent, podíl státu by měl klesnout ze 70 na 60 procent.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) navrhuje, aby část peněz z hazardu směřovala na protidrogovou politiku. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) chce do zákona o zdanění hazardu vložit daňovou slevu pro firmy, které darují peníze na podporu sportu organizacím, které určí ministerstvo školství. Poslanci Jiří Zemánek (ČSSD) a Karel Fiedler (Úsvit) chtějí obdobnou slevu zavést pro hazardní firmy, které darují peníze Českému olympijskému výboru. Olympijský výbor by takto získané peníze směl použít výhradně na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři