Řízení před Sportovním arbitrážním soudem splňuje požadavky spravedlivého procesu. S výjimkou práva na veřejné projednání.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vynesl dlouho očekávaný rozsudek ve věci Mutu a Pechstein proti Švýcarsku (stížnosti č. 40575/10 and 67474/10). ESLP rozhodl, že v případě rumunského fotbalisty Adriana Mutua nedošlo v rámci řízení před Sportovní arbitrážním soudem (CAS) k porušení práva na spravedlivý proces zaručenému článkem 6 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. V případě německé rychlobruslařky Claudie Pechstein však ESLP porušení práva na spravedlivý proces shledal, a to vzhledem k tomu, že CAS odmítl veřejné projednání jejího případu.

Právnická fakulta UK v Praze, Český olympijský výbor

Dle názoru ESLP splňuje řízení před CAS v zásadě všechny požadavky spravedlivého procesu. ESLP odmítl námitku Claudie Pechstein, která upozorňovala na strukturální nedostatek nezávislosti a nestrannosti CAS. Ve stejném gardu ESLP nepřijal ani kritiku Adriana Mutua směrem k nestrannosti některých rozhodců CAS. Vrcholný světový orgán pro rozhodování sportů však z této potyčky bez šrámů nevyvázne. ESLP totiž rozhodl, že CAS měl projednat otázky sankcí uvalených následně na Claudii Pechstein veřejně, nikoliv za zavřenými dveřmi.

Celý rozsudek je dostupný zde (ve francouzštině): http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-186434.

 

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu