Schválení nové podoby regulace hazardu se v Senátu komplikuje

Praha 18. května (ČTK) - Cesta ke schválení nové podoby regulace hazardu se vládě v Senátu komplikuje. Senátní výbor pro veřejnou správu dnes nepodpořil ani vládní návrh, ani jeho úpravy. Vládní koalici chyběly hlasy. Stejně se v úterý zachoval hospodářský výbor. Na rozdíl od něj ale výbor pro veřejnou správu nepodpořil ani novou podobu zdanění hazardních her a přístrojů.

Česká tisková kancelář

Senát bude o předlohách k omezení hazardu rozhodovat za týden. Normy získaly jednotnou podporu jen v ústavně-právním výboru.

Senátoři se střetli zejména nad pasáží, která má zavést povinnost blokovat webové stránky na základě seznamu určeného ministerstvem financí. Ministerstvo tak chce blokovat stránky s nepovoleným hazardem, kritici se obávají zneužití. Obecnost formulací v zákoně by prý umožnila ministerstvu jako politicky řízenému úřadu cenzurovat internet.

Senátor Libor Michálek (za Piráty) však neuspěl s návrhy, aby blokaci nařizoval místo ministerstva soud a aby nebylo nutné blokovat jednotlivé stránky, ale celé internetové domény. Podle zástupců poskytovatelů internetu by to pro ně bylo levnější kvůli menší technické náročnosti. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) jako předseda Sdružení místních samospráv poukazoval na to, že poskytovateli internetu jsou i mnohé obce, které kvůli zvýšeným nákladům budou muset tuto službu přestat provozovat.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský obecnost vládní předlohy v otázce blokování hájil. Poukázal na to, že jakékoli technické řešení by muselo podléhat notifikaci a zákon by mohlo zablokovat. Uvedl také, že poskytovatelé budou moci proti rozhodnutím o blokaci podat správní žalobu spolu s návrhem na předběžné opatření, které by blokaci oddálilo.

Zákon má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. Zákon také umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je a vymáhat sankce. Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce.

Související novela o zdanění hazardu počítá se zachováním dvou sazeb. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu jako dosud 23 procent. Tento návrh kopíruje stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Senátorovi a majiteli loterijní společnosti Synot Ivo Valentovi (za Stranu soukromníků) se nelíbilo, že vyšší sazba se má platit i na elektronickou ruletu, zatímco na její standardní podobu se má vztahovat nižší sazba. Ministerstvo financí to zdůvodnilo tím, že elektronická ruleta je návykovější.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu