Menu

Aktuality

Sdružení samospráv se nelíbí poslední návrh zmírnění střetu zájmů

AktualityČTK19.03.2018
ČTK19.03.2018

Praha 19. března (ČTK) - Sdružení místních samospráv se příliš nezamlouvá poslední návrh na zmírnění zákona o střetu zájmů pro obecní politiky, jak jej projednává Sněmovna. ČTK to po dnešním semináři v dolní komoře řekl předseda sdružení Stanislav Polčák. Sdružení stále přednost variantě, podle níž by majetková přiznání politiků menších obcí byla v centrálním registru přístupná jen na základě individuální žádosti.

"Nikdo nemá problém s plněním informací do registru. Ale nesmějí být a priory veřejné," uvedl Polčák. Návrh zmírnění zákona v tomto směru podali Starostové a nezávislí. Ve Sněmovně ale vznikl pozměňovací návrh, podle které by část údajů v přiznáních nebyla veřejné. Získal už podporu v ústavně-právním výboru a ve výboru pro veřejnou správu. "Sdružení místních samospráv kompromis příliš nevítá. Ale je lepší schválit toto než nic," podotkl Polčák.

Podobně se vyjádřila také poslankyně STAN Věra Kovářová. "Pokud jsme představili kompromisní návrh, starostové na něj v řadě případů reagují relativně negativně," řekla.

Neveřejné by měly být podle pozměňovacího návrhu všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Polčák také uvedl, že ministerstvo spravedlnosti už posílá podněty pro podezření z přestupků vůči obecním politikům, kteří v rozporu s nově platnou úpravou zákona o střetu zájmů nepodali vstupní majetková přiznání. Jde podle něho o znepokojivou informaci. "Na různých fórech zaznělo, že se vyčká na rozhodnutí Ústavního soudu," řekl Polčák.

Část zákona o rozsahu zveřejňovaného majetku napadlo loni u soudu pět desítek senátorů. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová dnes řekla, že bude na soud apelovat, aby o podnětu rozhodl co nejdříve.

Po zmírnění pravidel pro komunální politiky volá vedle Sdružení místních samospráv také třeba Svaz měst a obcí. Podle nich kvůli přísným pravidlům ohlásila odchod z funkcí již část obecních představitelů, kteří pro obec nepracují za mzdu. Svaz a sdružení se obávají, že pro říjnové komunální volby nebude dost zájemců o práci v místních zastupitelstvech a že se hlavně v malých obcích nepodaří sestavit kandidátní listiny.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři