Menu

Aktuality

Senát odmítl zavést povinnost vymáhat škodu po úřednících

AktualityČTK27.04.2016
ČTK27.04.2016

Praha 27. dubna (ČTK) - Horní komora odmítla už v prvním kole projednávání návrhu senátorů STAN, aby stát musel vymáhat náhradu škody po chybujících úřednících. Rozhodla o tom dnes rozdílem dvou hlasů na popud ČSSD. Téměř shodnou předlohu má už dva roky na stole i Sněmovna. Cílem obou předloh bylo změnit současnou praxi, podle níž stát po úřednících škodu vymáhat může, ale nemusí, a proto toho málokdy využívá.

Zamítnutí zdůvodnil místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil tím, že se tvůrci senátorské předlohy nevyrovnali s námitkami, které k poslanecké novele vznesla před dvěma lety vláda. Kabinet se mimo jiné obával, že by se po schválení novely úředníci vyhýbali rozhodování sporných záležitostí. Kvůli úředním postupům navíc prý není často zřejmé, kdo za nezákonné rozhodnutí odpovídá. Předloha by podle vlády taky mohla přinést nárůst počtu soudních sporů.

Chybujícím úředníků platný zákon v případě neúmyslného pochybení hrozí sankci ve výši do 4,5násobku měsíční mzdy. Senátorská novela na tom nic měnit neměla.

Předkladatelé tvrdí, že není odůvodněné, aby po uhrazení škody občanům a firmám zůstal jediným poškozeným většinou stát a nevymáhal po úřednících ani částečnou odpovědnost. Nyní to prý úřady až na výjimky nedělají. Kabinet ale uvádí, že stát musí postupovat jako řádný hospodář a i za současné formulace v zákoně má v podstatě povinnost škodu vymáhat.

Úřady by podle obou novel mohly od vymáhání škody od úředníků ustoupit "z důvodů hodných zvláštního zřetele". Předlohy výslovně zmiňují případy, kdy na věc, o které úředník rozhodl, existovaly odlišné právní názory. Z jednoho na tři roky měly normy prodloužit lhůtu, v níž mohou úřady vůči chybujícímu úředníkovi náhradu škody uplatnit.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři