"V ČR není systém zaměstnaneckých penzí zaveden, přesto je ČR povinna ustanovení nové směrnice do právního řádu provést," řekla senátorům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla také, že tuto povinnost řešil již Soudní dvůr EU, který rozhodl, že ČR musí všechna ustanovení převzít, i když tento systém v tuzemsku nefunguje. Ministryně dodala, že v tuzemsku funguje doplňkové penzijní připojištění, kde může zaměstnavatel klientům přispívat, ale na tento systém se přebíraná evropská směrnice nevztahuje.
Institucím ukládá novela například vypracovat přehled důchodových dávek, což má být dokument obsahující klíčové informace pro klienta. Z něj by se měl dozvědět mimo jiné, jak se by se mohly vyvíjet jeho důchodové dávky v závislosti na věku odchodu do důchodu. Instituce ho bude muset informovat o tom, jak se tato projekce může lišit od skutečných dávek.
V České republice mohou zaměstnanecké penzijní pojištění nabízet instituce, které mají k této činnosti povolení domovského orgánu dohledu ze zemí EU a oznámí tuto činnost na území ČR České národní bance. Zaměstnanecké penzijní pojištění je organizováno a financováno prostřednictvím zaměstnavatele.
Diskuze k článku ()