Menu

Aktuality

Senát umožní zadržet zbraň majiteli v jeho obydlí

AktualityČTK14.06.2016
ČTK14.06.2016

Praha 14. června (ČTK) - Senát asi schválí novelu, která kvůli loňské tragédii v Uherském Brodě dá policii právo zadržet majiteli jeho legálně drženou zbraň přímo v jeho obydlí. Policie tuto pravomoc získá v rámci novely, která zároveň zpřísní pravidla pro držitele střelných zbraní. Senátní ústavně právní výbor doporučil předlohu schválit beze změn.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti. Kritici poukazovali na možné prolomení domovní svobody a možná se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud.

Novela upravuje i pravidla pro získání zbrojního průkazu kvůli lidem, kteří mají různé lékaře za účelem získání tohoto průkazu a k běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. I k tomu vládu motivoval uherskobrodský incident, kdy muž zastřelil v restauraci osm lidí a nakonec i sebe.

Předloha reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři