Menu

Aktuality

Senátoři chtějí mít větší obchody zavřené o sedmi svátcích

AktualityČTK17.05.2016
ČTK17.05.2016

Praha 17. května (ČTK) - Senát bude pravděpodobně trvat na tom, aby větší obchody měly zavřeno o sedmi, nejen o třech státních svátcích, jak to schválila Sněmovna. Rozšíření do původní senátní podoby dnes horní komoře doporučil téměř jednomyslně její hospodářský výbor. Senát o návrhu na omezení prodejní doby rozhodne příští týden

Staronová senátní verze počítá s tím, že obchody by musely mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Zástupce předkladatelů František Bublan (za ČSSD) to zdůvodnil tím, že nebyl důvod počet těchto svátků měnit.

Sněmovní verze výčet omezila na návrh poslance ANO Romana Kubíčka jen na 1. leden a oba uvedené vánoční svátky. ČSSD hned poté avizovala, že prostřednictvím horní komory bude usilovat o obnovení původního počtu svátků.

Zákaz prodeje se podle obou verzí nemá vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřít však budou muset zastavárny, sběrny nebo bazary. Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení zákona to bude až pětinásobek.

Senát omezení prodejní doby navrhl na popud odborů, které se to snaží prosadit zhruba deset let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu. Proti se staví pravicové strany a zaměstnavatelé, podle nichž si pracovníci mohou naopak přivydělat díky příplatkům

Maďarský parlament nedávno obdobný zákon zrušil, a to zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři