Senátoři dali k ÚS očekávaný návrh proti kontrolnímu hlášení DPH

Brno 3. prosince (ČTK) - Skupina senátorů dnes prostřednictvím datové schránky podala k Ústavnímu soudu (ÚS) očekávaný návrh směřující proti kontrolnímu hlášení u DPH. Přijetí senátorského podnětu potvrdila ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. S obsahem se dnes u soudu ještě nikdo seznámit nemohl. Teprve v pátek návrh dostane podle rozvrhu práce konkrétní soudce zpravodaj. Délku rozhodování nelze předjímat, v podobných případech činí v průměru devět měsíců.

Česká tisková kancelář

Pod návrh se podepsalo 21 senátorů, kteří své kritické argumenty popsali ve středu novinářům v Praze. Opatření, které má platit od začátku příštího roku, je podle nich v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti zákona. Hospodářská komora ČR ve středu uvedla, že se přiklání k požadavku odložit účinnost kontrolního hlášení, než normu přezkoumá ÚS.

K návrhu, který připravila Strana soukromníků, se vedle Iva Valenty a většiny senátorů za ODS připojili také senátoři společného klubu SPO, KSČM a Severočechů.

Ministerstvo financí si od kontrolního hlášení slibuje omezení daňových úniků. Úřad očekává, že zavedení povinnosti zvýší výběr daně z přidané hodnoty asi o deset miliard korun. Podle skupiny senátorů ale kontrolní hlášení představuje průlom do ochrany soukromí v podobě sběru citlivých údajů o velmi široké skupině obyvatel. A to i těch, kterých se daň z přidané hodnoty vlastně ani netýká. Další problém spatřují senátoři v podobě přenesení "obrovských pravomocí" na úředníky finanční správy.

Pravidelné hlášení DPH má vycházet z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést. Novela také zavádí sankce 1000 korun za opoždění s dodáním kontrolního hlášení a pokutu 30.000 korun za neodstranění chyb v hlášení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu