Senátoři navrhují omezit marže pojišťoven z povinného ručení

Praha 3. července (ČTK) - Senátoři za Stranu zelených navrhují omezit marže pojišťoven z povinného ručení na 20 procent. Částky nad tento limit by pojišťovny podle předlohy, kterou má horní komora projednávat na červencové schůzi, měly vracet majitelům aut. Novela předpokládá, že by lidé platili povinné ručení zálohově, podobně jako plyn či elektřinu.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Senátoři v čele s Liborem Michálkem návrh zdůvodňují tím, že v letech 2011 až 2013 se hrubá marže pojišťoven pohybovala v rozmezí od 15,7 procenta do 18,4 procenta. Loni se ale tato marže zvýšila na téměř 27 procent. Vliv na to mělo to, že se loni pojistné ručení zvýšilo až o deset procent a vybralo se na něm o téměř 1,8 miliardy korun více než předloni. Pojistné plnění se meziročně zvýšilo jen o 210 milionů korun.

Klienti pojišťoven by povinné ručení platili zálohově a po skončení ročního období obdrželi vyúčtování, kolik jejich pojišťovna na povinném ručení celkově vybrala a kolik zaplatila. Pokud z této celkové bilance vyplyne, že marže pojišťovny překročila 20 procent z částky celkového zaplaceného pojistného, klienti pojišťovny by měli nárok na vrácení části pojistného. Podle dat za rok 2014 by tak pojišťovny vracely klientům částku kolem 800 milionů korun, což představuje 3,5 procenta celkové výše vybraného pojistného.

"Konstrukce návrhu novely zákona je taková, aby při uplatnění nároku na vrácení části pojistného ze strany všech klientů dané pojišťovny zůstala pojišťovně hrubá marže právě ve výši 20 procent," uvádí se v předloze.

Při navrhované konstrukci není podle senátorů potřebná dodatečná dílčí regulace nákladů na pojistné zprostředkovatele ani regulace správních režií pojišťoven. "Bude na zvážení každé pojišťovny, jakou obchodní politiku zvolí. Budou-li pojišťovny navyšovat provize zprostředkovatelům tak, jako tomu bylo v minulém roce, budou muset omezit správní režii, nebo se sektoru pojišťoven sníží výsledek hospodaření.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články