Menu

Aktuality

Sněmovna patrně zvýší příspěvek na zaměstnávání postižených

AktualityČTK09.07.2017
ČTK09.07.2017

Praha 7. července (ČTK) - Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením patrně budou dostávat od státu vyšší podporu. Příspěvek na jejich plat by mohl vzrůst pravděpodobně od října až na 12.000 korun měsíčně z nynějších 9500 korun. V novele zákona o zaměstnanosti by to měla podle stanoviska sociálního výboru schválit Sněmovna.

Vláda původně navrhovala růst příspěvku až na 10.500 korun. Plénum by ale mělo podle doporučení výboru podpořit pozměňovací návrh Jaroslava Zavadila (za ČSSD), díky kterému by byl ještě o 1500 korun vyšší. Sněmovna by mohla předlohu schvalovat příští týden.

Zavadil zdůvodňuje větší růst příspěvku chystaným nařízením vlády, kterým se má od ledna zvýšit minimální mzda z 11.000 korun na 12.200 korun. Státní dotace na místa lidí se zdravotním postižením by tak měla odrážet s tím spojené zvýšené náklady zaměstnavatelů na chráněném trhu práce. Kabinet rozhodne o růstu minimální mzdy v nejbližších týdnech, shoda v koalici ale nyní neexistuje.

Vláda chce novelou snížit limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s víc než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit má klesnout z 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun.

Nová pravidla mají ale přinést také zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří by měli dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Měli by nově dodržovat léčebný režim jako nemocní pracovníci, směli by na vycházky v určitou dobu a úřadu práce by také doručovali neschopenku.

Novela má rovněž nahradit systém vymezování chráněných míst uznáním zaměstnavatele na chráněném trhu práce. To by firma či instituce s víc než polovinou míst pro postižené získala poté, co by s ní úřad práce uzavřel dohodu. Dohod o uznání na chráněném trhu by mělo být asi 2500. Novinka by měla zabránit případnému zneužívání státních podpor. Ministerstvo práce a sociálních věcí také bude mít údaje o zaměstnavatelích s více než polovinou handicapovaných pracovníků, nyní data chybějí.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři