Sněmovna podpořila návrh na soupis povinností podnikatelů

Praha 16. května (ČTK) - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila návrh skupiny poslanců, kteří navrhuji zavést celkový přehled povinností podnikatelů. Přehled má vést Hospodářská komora ČR. Podnikatelé by tak měli mít od příštího roku ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Systém může podle komory podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko, má k němu ale zásadní výhrady, je podle ní například v rozporu s ústavním pořádkem.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Takzvaný Právní elektronický systém (PES) umožní podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek.

Pod návrhem novely zákona o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR jsou podepsaní například vicepremiéři Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), předsedové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura, KSČM Pavel Kováčik a ČSSD Roman Sklenák. Podepsal ho také místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN, za TOP 09). Za TOP 09 je pod návrhem podepsaný Martin Plíšek.

Ačkoli vláda zaujala k návrhu neutrální stanovisko, vyjádřila zásadní připomínky. Návrh podle vlády především představuje návrh podstatný zásah do principů demokratického právního státu a v mnoha ohledech vyvolává pochybnosti o souladu s ústavním pořádkem. Předloha podle vlády také neoprávněně zvýhodňuje podnikatele tím, že jim poskytuje komfortnější přístup k jejich právním povinnostem. Návrh by také zasáhl do ústavního práva vlády vydávat vyhlášky tím, že by komora měla právo vládě předkládat návrhy nařízení a vláda by měla povinnost je ve stanovené lhůtě projednat, varuje stanovisko vlády.

Návrh navíc podle vlády obsahuje takové legislativně technické chyby, že je v praxi nepoužitelný.

Stanjura dnes řekl, že stanovisko vlády bere vážně. Domnívá se, že hospodářský výbor, který předlohu nyní posoudí, si s ním poradí.

Hospodářská komora už dřív odhadla, že nový systém by podnikatelům ušetřil zhruba 43 miliard korun ročně. Peníze musejí v současnosti vydávat za zpracování právních analýz a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad právních předpisů. Systém navíc podle komory umožní státu nalézt a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomohl by také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech.

Elektronický systém povinností podnikatelů by se plnil podle předlohy postupně. Všechny povinnosti vyplývající z národních právních předpisů by měl obsahovat do konce roku 2023.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články