Sněmovna podpořila novelu proti falšování vína

Praha 22. dubna (ČTK) - Sněmovna dnes podpořila vládní novelu vinařského zákona, která má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Předloha kromě jiného zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. Bude zakázán prodej vína z automatů. Novela také reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Vinotéky, které dovozové víno prodávají, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. bag-in-boxy. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Vína vyrobená nebo lahvovaná v Česku budou muset mít podle ministerstva zemědělství napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 milimetru. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně. Záklopka s českou trikolórou (označení na hrdlu láhve) bude pro české vinaře nepovinná. Novela také zpřesňuje, co se rozumí falšováním vína. Půjde mimo jiné o přidání vody nebo alkoholu v rozporu s evropskými předpisy.

"Sudová vína se v posledních letech staly jedním z nejvíc falšovaných produktů," řekl poslancům ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Spotřebiteli je v případě machinací s vínem mnohdy prodáván produkt, který ve své podstatě často vůbec není vínem, uvádí vláda. V důvodové zprávě také stojí, že podle kvalifikovaného odhadu se zhruba pětina vína v tuzemsku prodá v rámci šedé ekonomiky; jde asi o půl milionu hektolitrů. Stát tak přichází o 525 milionů korun na dani z přidané hodnoty a o 500 milionů na daních z příjmů.

"Je to ve prospěch poctivých prodejců," řekl k předloze premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň varoval poslance, aby během projednávání normu nerozmělnili, protože pak by se z ní stalo jen plácnutí do vody. Podle jihomoravského poslance Jiřího Petrů (ČSSD) všichni rozumní vinaři novelu podporují.

Naopak bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) zákon kritizoval. Tak jak je napsán, podle něj vinařství neprospěje. Jako příklad uvedl, že obchodník, který doveze víno v sudech nebo cisterně, bude muset deset dní čekat, jestli přijde kontrola, aby odebrala vzorek. Vzorek se odešle do laboratoře a bude se týdny čekat, jestli je, nebo není v pořádku, uvedl. Neúspěšně navrhoval vrátit novelu vládě k dopracování.

Ministr Jurečka s tím ale nesouhlasil. První laboratorní výsledky, které ukážou, zda ve víně není voda nebo glycerol, je podle něj možné získat už v řádu dní. Jde o opatření naopak na ochranu dovozců, zdůraznil.

Novela přizpůsobuje zákon novým evropským nařízením. Jde o nový systém povolení pro výsadbu révy a nový systém opětovné výsadby vinic. Reaguje na ukončení přechodného období zákazu výsadby révy v EU, což umožní rozšířit plochy vinic o jedno procento ročně. Vinaři už žádosti podávat mohou, a to do konce dubna.

Po vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Měl vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Důvodová zpráva uvádí, že systém povolení pro výsadbu révy má zajistit přiměřený nárůst výsadby révy v letech 2016 až 2030, aby kapacita nevzrostla příliš, což by mohlo mít některé negativní dopady.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články