Menu

Aktuality

Sněmovna podpořila regulaci vysokofrekvenčního obchodování

AktualityČTK09.11.2016
ČTK09.11.2016

Praha 9. listopadu (ČTK) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která kromě jiného reguluje vysokofrekvenční obchodování na burzách, známé také pod zkratkou HFT. Předloha dále zavádí nové evropské směrnice, má zvýšit efektivitu a transparentnost podnikání na finančním trhu, na obchodníky s cennými papíry klade nové požadavky a má víc chránit zákazníky. Nyní se jí bude zabývat rozpočtový výbor.

V rámci vysokofrekvenčního obchodování se uskutečňuje velký počet transakcí s cennými papíry na finančních trzích pomoci algoritmů a počítačů, kdy se pokyny zadávají v rámci milisekund. Tato technologie však podle důvodové zprávy přináší rizika, jako je například přetížení provozních systémů kvůli velkému objemu pokynů. Naprogramované systémy také mohou nepřiměřeně reagovat na jiné události na trhu, což může vést k rozkolísání cen.

Podle novely budou muset firmy vést záznamy obchodování a poskytnout je České národní bance na její žádost. Provozovatelé burz budou muset mimo jiné zavést systém a postupy, které zajistí, aby algoritmické systémy obchodování nemohly vytvořit podmínky obchodování narušující řádné fungování trhu.

Novela zároveň upravuje informační povinnosti a pravidla jednání se zákazníky a má zlepšit jejich ochranu. Obchodníci budou muset při vytváření nových investičních nástrojů ještě před jejich nabízením zákazníkům zavádět a uplatňovat postupy pro jejich schvalování. Obchodníci s cennými papíry budou muset svým zaměstnancům vytvářet mechanismy pro hlášení případů porušení nebo i jen hrozícího porušení zákona. Rozsah zaměstnanců těchto obchodníků bude muset být přiměřený povaze, rozsahu a složitosti jeho činnosti. Zaměstnanci, vázaní zástupci a zaměstnanci těchto zástupců, kteří budou jednat se zákazníky, budou muset splňovat podmínky odborné způsobilosti.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři