Aktuality | ČTK | 05.12.2017

Sněmovna probere zpřesnění pravidel pro užití genetických zdrojů

Praha 4. prosince (ČTK) - Sněmovna se bude zabývat zpřesněním pravidel pro využívání genetických zdrojů podle unijních předpisů. Jejich začlenění do tuzemské legislativy už má zpoždění, Česku by případně mohl hrozit postih od EU. Vládní návrh zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle nagojského protokolu by měli poslanci začít projednávat ještě v prosinci.

ČTK

ČTK

ČTK

Předlohu dostala Sněmovna od vlády už v minulém volebním období. Zůstala před druhým čtením a s volbami spadla pod stůl. Evropská komise oznámila v říjnu ministerstvu pro životní prostředí, že s Českem zahájí řízení pro porušení povinnosti. Končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL proto návrh zákona předložila nové Sněmovně znovu a žádá co nejrychlejší postup schvalování.

Kabinet totiž očekává, že pokud by unijní soud pokutu Česku nakonec uložil, mohlo by se jednat o jednorázovou částku kolem 54 milionů korun a o dalších 270.000 korun denně až do zahrnutí evropského předpisu do českého právního řádu, stojí v důvodové zprávě. Nepřijetí zákona by navíc ztížilo výzkum a vývoj genetických zdrojů.

Genetickým zdrojem je podle předlohy jakýkoli "materiál rostlinného, živočišného nebo mikrobiálního původu, který obsahuje funkční jednotky dědičnosti a má pro člověka význam z hlediska dalšího využití".

Návrh upravuje pravidla pro zařazení sbírek genetických zdrojů do unijního registru, který spravuje Evropská komise. Zařazení do registru bude posuzovat ministerstvo životního prostředí.

Kontrolovat dodržování podmínek pro přístup ke genetickým zdrojům bude v Česku inspekce životního prostředí. Za porušení bude moci udělit pokuty až do 50.000 korun. Pokuty budou příjmem Státního fondu životního prostředí.

věda poslanecká sněmovna zemědělství

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články