Sněmovna schválila změny v zákoně o ekologických datech

Praha 13. února (ČTK) - Sněmovna dnes schválila novelu, kterou chce vláda více přiblížit formulace v zákoně o právu na informace o životním prostředí příslušné unijní směrnici. Předloha má především upravit definice a pojmy v zákoně, aby se Česko vyhnulo sankcím od Evropské komise. Míří k posouzení do Senátu.

Česká tisková kancelář

Do normy se dostal pozměňovací návrh, podle kterého by ministerstvo životního prostředí muselo každoročně zpracovávat a zveřejňovat zprávy o životním prostředí i pro jednotlivé kraje. Prosadil to občanský demokrat Jan Zahradník, podle kterého ministerstvo takové zprávy do roku 2009 vydávalo. Regiony mají povinnosti, k jejichž splnění by jim zprávy pomáhaly, uvedl.

Proti uzákonění povinnosti se postavil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministerstvo provedlo mezi regiony anketu, o zprávy projevila zájem polovina z nich, řekl. Ministr navrhoval, že kraje, které budou zprávy chtít, je taky dostanou.

Zahradníkův návrh byl schválen o jeden hlas. Své, podle záznamu kladné hlasování zpochybnil po rozhodnutí o celém zákonu Bronislav Schwarz (ANO). Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjura tak učinil pozdě. Schwarz nakonec nechal upravit hlasování jen do stenozáznamu a upozornil na to, že výsledek nebude schválenému zákonu odpovídat.

Novela ve vládním znění nepřináší podle vyjádření členů kabinetu žádné věcné změny. Má být účinná od září.

Zákon o právu na informace o životním prostředí má zajistit shromažďování těchto údajů státními organizacemi, krajskými úřady nebo obcemi, a také poskytování těchto dat na vyžádání. Požadovat lze například informace o míře hluku, prachu či emisí emisí v konkrétní lokalitě. Žádat lze rovně informace o vlivu staveb na životní prostředí nebo o využívání přírodních zdrojů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu