Sněmovní komise k únikům ze spisů vyslýchá premiéra Sobotku

Praha 15. srpna (ČTK) - Slyšením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) začalo dnešní jednání sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. Komise bude chtít vědět mimo jiné to, co vláda proti neoprávněným únikům dělá a do jaké míry se problému věnuje Bezpečnostní informační služba. Novinářům to před zahájením schůze řekl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Sobotku komise pozvala na návrh člena komise za ANO Radka Vondráčka. Vondráček už dřív poukázal na uniklý e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla Sobotkovi, v němž údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze společnosti OKD. Otázky členů komise budou s největší pravděpodobností směřovat i k této záležitosti.

Mezi pozvanými měl být rovněž Přikryl, podle Plíška je však v zahraničí. Komise má Přikrylovo písemné vyjádření.

Dalším z předvolaných na dnešní schůzi je olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komise vyslechne také ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Centrála vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. O této kauze mluvil novinář Marek Přibil s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na uniklých nahrávkách z jejich rozhovorů. Před komisi jsou na dnešek předvolání i dva bývalí policisté Stanislav Hájek a Milan Večeřa.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory Přibila s Babišem, na nichž mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články