Sobotka: Kvůli kvótám se soudit nebudeme, abychom nebyli v izolaci

Praha 8. října (ČTK) - Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

Česká tisková kancelář

"Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku," uvedl předseda vlády, která podle něj chce dál vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami. "Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie," vysvětloval Sobotka. Podle něj by nemělo smysl jednat způsobem, který znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi "prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně".

Za klíčové Sobotka nepovažuje 3000 uprchlíků, kteří budou do Česka přiděleni v rámci jednorázové relokace. "To, co je klíčové, je trvalý přerozdělovací mechanismus, který by schválen být neměl. Na to musíme nasadit všechny síly. Jednorázový mechanismus je něco, co odezní," uvedl předseda vlády.

Sobotka poukázal také na to, že pokud by Slovensko se svou žalobou uspělo, zrušení jednorázového přerozdělování uprchlíků by se týkalo všech států unie. Bendl kvůli tomu Sobotkovi vyčetl, že se za slovenský postup schovává, i když i Česko bylo poškozeno rozhodnutím o jednorázových kvótách, které odmítalo. "Nechováte se jako premiér České republiky, ale jako náměstek premiéra Slovenska," obořil se Bendl na Sobotku.

Premiér poslancovo tvrzení odmítl s tím, že ČR jednorázovými kvótami nebyla poškozena, ale byla spolu se Slovenskem na summitu ministrů vnitra EU v menšině, a proto přehlasována.

Sobotka se také uhradil proti tvrzení poslance ANO Jiřího Zlatušky, který si stěžoval na údajně "bezcitné" a "potupné" zacházení s běženci v zařízeních pro zajištění cizinců, v nichž je prý prostředí "v řadě prvků horší než prostředí ve vězení". Premiér poukázal na to, že tato zařízení jsou určena pro nelegální migranty a že je s nimi zacházeno v souladu se zákony. "Existují zákonné důvody pro pobyt uprchlíků v detenčních zařízeních a já nemám žádné signály o tom, že by ministerstvo vnitra jednalo v rozporu s těmito důvody," řekl premiér.

Předseda vlády rovněž odmítl zavádění bariér, kontrol a prohlídek na hranicích mezi státy EU kvůli uprchlíkům. Sobotka odmítl návrhyÚsvitu na obnovení pohraniční policie, zmínil ale personálního posílení policie o několik set lidí ročně včetně policie cizinecké.

mhm mbc snm

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu