Soud odmítl žalobu týkající se hlasování o nemocnici ve Zlíně

Zlín 9. března (ČTK) - Krajský soud v Brně odmítl žalobu týkající se hlasování zastupitelů Zlínského kraje, kteří loni schválili stavbu nové krajské nemocnice. Novinářům to řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Odmítnutí žaloby, která se týkala doplnění programu zastupitelstva o body 42 až 44, ČTK potvrdila i mluvčí soudu Klára Belkovová. Upozornila však na to, že ve věci byly podány dvě na první pohled téměř totožné žaloby, o druhé soud ještě nerozhodl.

ČTK Česká tisková kancelář

Obě žaloby podle mluvčí podali bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (tehdy ODS), předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín Jaromír Bernátek nebo krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

"Přišlo nám od krajského soudu, že žaloba se odmítá v plném rozsahu. Ty důvody jsou zřejmé. Krajský soud za prvé vidí, že není oprávněn v té věci zasahovat do samosprávy. A zřejmě žádné trestné ani jiné věci se tam nestaly, takže to potom popisuje ve svém odůvodnění," uvedl Čunek. Nemocnici, která by podle něj měla stát osm miliard korun, prosazuje dlouhodobě. Hlasování o stavbě neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením. Návrh tehdy i díky některým opozičním zastupitelům získal nejtěsnější možnou většinu.

Autoři návrhu adresovaného krajskému soudu uvedli, že nikdy od počátku existence krajů v roce 2000, kdy bylo zvoleno první zastupitelstvo Zlínského kraje, se nestalo, že by tak zásadní otázka byla protlačena pokoutně bez možnosti občanů vyjádřit se na zastupitelstvu kraje."Je velmi špatné, aby se takové věci stávaly. Proto je na místě, aby o takto principiální záležitosti rozhodla nezávislá soudní autorita," napsali.

Hlasováním krajských zastupitelů se nadále zabývá ministerstvo vnitra. Začátkem února neformálně vyzvalo kraj, aby věc kvůli možnému porušení zákona o krajích znovu projednalo krajské zastupitelstvo. Dnes od něj hejtmanství obdrželo formální výzvu ke zjednání nápravy. "Ministerstvo nás nabádá, že by bylo lépe, kdybychom schválili nemocnici znovu. My jsme ale přesvědčeni, že všechny judikáty, které v této věci rozhodnutí zastupitelstva padly, a nakonec krajský soud to víceméně dovozuje, tak že ministerstvo nemá pravdu," řekl Čunek.

Z vyjádření ministerstva vnitra vyplývá, že hlasování bez předchozího zveřejnění je způsobilé vést k porušení zákona o krajích. K návrhu se na zasedání nemohli vyjádřit obyvatelé kraje, navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně. "Tady všichni ví ve Zlínském kraji, že byli informováni celý rok dopředu," uvedl hejtman.

V případě, že zastupitelé výzvu ministerstva neuposlechnou, může to mít podle mluvčího resortu Ondřeje Krátošky za následek pozastavení výkonu přijatého usnesení a případné podání návrhu na jeho zrušení správním soudem.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři