Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

Nový Jičín 6. listopadu (ČTK) - Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Stále se točíme kolem toho samého. Nevíme proč ten most spadl. Když toto nevíme, nemůžeme pak odvíjet odpovědnost obžalovaných," řekl předseda senátu Jaromír Pšenica. Víc než hodinu a půl četl skutkovou větu obžaloby, tedy vylíčení činu. Rozhodnutí pak zdůvodnil v několika minutách.

Hlavního líčení se účastnilo pět z deseti obžalovaných. Všichni se na místě vzdali práva na odvolání. Naopak státní zástupce Aleš Kopal se v jednací síni odvolal. Případem se tak bude znovu zabývat Krajský soud v Ostravě. První zprošťující rozsudek senát vynesl v roce 2017, odvolací senát krajského soudu jej ale zrušil a nařídil nové projednání případu.

Státní zástupce Kopal dnes v závěrečné řeči požadoval pro všech deset obžalovaných nepodmíněné tresty od tří do šesti let tak jako napoprvé. Odkázal na svůj závěrečný návrh ze září 2017. Tehdy navrhoval všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti.

"Co se týče výše trestu, je v návrhu obžaloby zohledněna i délka trvání hlavního líčení," uvedl státní zástupce. Vinu obžalovaných podle něj potvrzují znalecké posudky.

Obhájci obžalovaných naopak tvrdili ve svém závěrečném návrhu, že se pochybení jejich klientů nepotvrdila a chtěli zproštění obžaloby.

Po Kopalovi se slova ujal Radek Ondruš, jenž u soudu zastupuje stavební společnost Bögl a Krýsl, která se na stavbě podílela. Podle něj se nepodařilo zjistit, proč most spadl. Podle něj před soudem stojí pouze okrajoví a bezvýznamní pachatelé. "Skuteční hlavní viníci celé nehody se vyhnou potrestání," řekl Ondruš. Jde podle něj třeba o pracovníky, kteří na stavbě měli na starost bezpečnost a ochranu, projektanty a odpovědné úředníky Moravskoslezského kraje.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články