Soud projedná v lednu několik žalob na soudce, mohou pozbýt talár

Brno 26. prosince (ČTK) - Nejvyšší správní soud projedná v lednu několik kárných žalob, na jejichž základě hrozí soudcům přísné postihy včetně odvolání z funkce, což je krajní řešení. Nejpřísnější postih navrhují nadřízení například pro Vladimíra Maxu z Okresního soudu v Liberci, a to za průtahy ve stovce spisů.

ČTK Česká tisková kancelář

V minulosti měl Maxa kvůli průtahům dvakrát srážky z platu. Potíže přiznal a sliboval nápravu. I při posledním kárném řízení v roce 2016 mu hrozilo odvolání z funkce, nakonec mu senát dal ještě šanci s tím, že má potenciál, aby změnil svůj styl práce. Novou žalobu na Maxu projedná kárný senát 21. ledna, zjistila ČTK z přehledu na webu soudu.

Už 9. ledna se bude kárný senát zabývat žalobou na Jana Tichého z Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Také on má podle nadřízených potíže s průtahy. Na vině může být zdravotní stav, informoval nedávno server Česká justice, podle kterého si kárný senát vyžádal znalecký posudek z oboru psychiatrie.

Přísný postih hrozí také Jiřímu Přibylovi z Okresního soudu v Uherském Hradišti, o kterém by měl kárný senát jednat 30. ledna. Kárná žaloba je výsledkem prověrky provedené vedením Krajského soudu v Brně na trestním úseku uherskohradišťského soudu. Prověrka ukázala u Přibyla i dalších dvou soudkyň prodlevy ve vyhotovování rozsudků a další pochybení.

V lednu projedná Nejvyšší správní soud také žalobu na Martina Koška z Okresního soudu v Liberci. Podle nadřízených se dopustil průtahů v 67 spisech. Už dříve dostal důtku, nyní mu žaloba navrhuje snížení platu o 20 procent na jeden rok, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Pražská soudkyně Margita Víšková zase čelí kárné žalobě za to, že změnila již vydané usnesení o předběžném opatření v insolvenčním řízení. Původní usnesení přikázala odstranit ze spisu i z rejstříku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři