Největší žalovaná částka se podle informací v insolvenčním rejstříku týkala Revírní bratrské pokladny, kdy šlo celkem o více než 11 milionů korun. Společnost OKD poslala peníze pojišťovnám v době, kdy už byla v úpadku, platby se však týkaly ještě doby před úpadkem. Louda už dříve řekl ČTK, že tyto peníze pojišťovny neměly dostat, ale měly je přihlásit jako pohledávky. Ostravský soud s tímto názorem nesouhlasil.
Už dříve soud rozhodl v podobném incidenčním sporu týkajícím se žaloby insolvenčního správce na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Šlo o částku více než 1,2 milionu korun a soud žalobu rovněž zamítl.
Příští týden soud vyhlásí rozhodnutí mimo jiné v dalším obdobném sporu týkajícím se České správy sociálního zabezpečení, kde jde dohromady o částku přesahující 19 milionů korun. Vzhledem k tomu, že ve všech kauzách jde o stejnou skutkovou podstatu, lze očekávat, že i tuto žalobu soud zamítne.
Proti rozsudku ve sporu s VZP se insolvenční správce odvolal a dá se předpokládat, že tak učiní i v ostatních případech. O odpůrčích žalobách tak bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.
OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Věřitelé a soud už firmě schválili reorganizační plán, odvolali se proti němu ale největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská společnost NWR Holdings B. V. Vrchní soud v Olomouci o odvolání ještě nerozhodl. V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.
Diskuze k článku ()