Soud zrušil rozhodnutí o dotacích, vracet se asi nebudou

Praha 14. března (ČTK) - Soud zrušil loňské rozhodnutí ministerstva kultury (MK), kterým byly rozděleny dotace kulturním festivalům. Celkem šlo o 117 milionů korun, které dostaly tři desítky festivalů. Městský soud v Praze rozhodl počátkem března na základě žaloby, kterou podal neúspěšný zájemce o dotaci, festival České doteky hudby. Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva ČTK sdělila, že ministerstvo zvažuje podání kasační stížnosti. Z rozsudku ale není podle ní možné dovozovat, že festivalům hrozí, že budou peníze vracet. "Dotace jim byly vyplaceny na základě pravomocných rozhodnutí," uvedla.

Česká tisková kancelář
Justice, spravedlnost, rozhodnutí soudu
Foto: Shutterstock

"Soud se nezabýval meritem věci a bude na žalovaném, tedy ministerstvu kultury aby o neudělení dotace žalobkyni (České doteky hudby) vydal písemné rozhodnutí se všemi náležitostmi," doplnila Hrušová. Žaloba byla podaná nikoli na podobu ministerského programu nebo jeho výsledky, ale proti tomu, že nebylo ve věci ministerstvem vydáno řádně odůvodněné rozhodnutí.

Zvláštní dotační program na MK určený festivalům vznikl před několika lety. Vymohli si ho pořadatelé velkých přehlídek zejména z oblasti hudby, ale i divadla, tance, literatury či výtvarného umění. Uváděli, že jejich akce s účastí zahraničních umělců mají specifické parametry na to, aby se jejich organizátoři účastnili každoročních grantových řízení v daných oborech a že potřebují mít jistotu přidělených příspěvků i proto, že své programy plánují i na několik let dopředu.

Festival České doteky hudby v uplynulých letech dotaci dostal. Loni byl mezi čtyřmi, kterým MK odmítlo peníze přiznat. Festival rozhodnutí napadl, MK ho odmítlo přezkoumat s tím, že verdikt nemá charakter správního rozhodnutí. Odpověď ministerstva na žádost o přezkum pak festival napadl žalobou.

Vedení festivalu kritizuje to, jak příslušná komise zdůvodnila neudělení dotace - podle ředitele festivalu Miroslava Matějky uvedla, že festival nemá kvalitní dramaturgii. O udělení dotace rozhodují podle něj v některých případech lidé, kteří jsou provázáni s některými příjemci peněz.

"Nechápu, že v radě sedí ředitel České filharmonie a na prvních třech místech skončí festivaly, které prodávají Rudolfinum a Českou filharmonii. Vážím si toho, co dělá Česká filharmonie, ale tohle je podle mě střet zájmů," řekl ČTK Matějka. Nesouhlasí s tím, že rada údajně označila dramaturgii jeho festivalu za špatnou, když ji vytvářel hudební skladatel a manažer Václav Riedlbauch. "Je to vykonstruované, je to msta za to, že jsem otevřený a od začátku procesy (v programu) kritizuji," řekl.

Podle ministerstva jsou kritéria programu objektivní. "Vznikala dva roky v součinnosti s odbornou veřejností, včetně Asociace hudebních festivalů, jejímž je projekt Miroslava Matějky členem. Program schvalovala vláda ČR," uvedla Hrušová. Žadatelé jsou zváni k veřejným slyšením, členové rady anonymně bodují dle kritérií a zveřejňují slovní hodnocení projektů.

Doplnila, že ředitel České filharmonie nevlastní ČF ani Rudolfinum a ČF jako státní příspěvková organizace usiluje o hospodárné využití státního majetku, včetně budovy Rudolfina, kterou též pronajímá. Podle MK se i Matějkův festival konal loni dvakrát v Rudolfinu. "Ředitel ČF je též v grantové komisi Prahy a letošního ministerského hodnocení se neúčastnil," dodala.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články