Soudkyně Králová odmítla některé odposlechy v tzv. kauze trafik

Praha 7. listopadu (ČTK) - Odposlechy, o něž se opírá obžaloba v případu tzv. trafik pro poslance, označila soudkyně Helena Králová při dnešním hlavním líčení za nezákonné. Státní zástupci je tak nemohli předestřít bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, který má v případu postavení svědka. Králová později vzkázala, že tím mínila pouze dvě sms zprávy z trestního spisu, nikoliv veškeré odposlechy jako celek. Žalobci i advokáti to však pochopili jinak, jak vyplynulo z jejich vyjádření po jednání.

Česká tisková kancelář
Nejvyšší státní zástupce, dovolání v kauze Bečvářova statku
Foto: Fotolia

V kauze trafik, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády Petra Nečase (ODS), jde o údajné podplacení trojice poslanců lukrativními funkcemi výměnou za to, že se vzdají mandátu a umožní schválení vládního daňového balíčku. Obžaloba, která stojí z velké části právě na policejních odposleších, viní Nečase, jeho manželku Janu a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

Soudkyně Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 dnes zaskočila státní zástupce tím, že jim nepovolila zeptat se svědka Kalouska na sms získanou v rámci odposlechů. Po stručné poradě se zbývajícími členy svého senátu tak reagovala na námitku Nečasova obhájce Adama Černého, že odposlechy včetně dané textové zprávy byly pořízeny v rozporu se zákonem.

"To mám chápat tak, že jste vyhověli námitce, že ty odposlechy jsou nezákonné?" zeptal se soudkyně státní zástupce Rostislav Bajger. "Ty odposlechy, ano," odpověděla mu Králová. Žalobce v dalších otázkách na Kalouska nepokračoval a novinářům posléze řekl, že postup soudkyně nechápe. Králová, která čelí kárné žalobě i kvůli svému rozhodování v jiné kauze Nečasové, totiž doposud neměla vůči odposlechům žádné připomínky. Advokáti naopak vyjadřovali s usnesením soudkyně spokojenost a hovořili o zvratu v případu.

Rozhodnutí Králové uvedla odpoledne na pravou míru mluvčí soudu Pavla Hájková. "Předsedkyně senátu JUDr. Králová mi sdělila, že pouze nepřipustila dvě sms zprávy z důvodu subsidiarity, odposlechy jako celek prý za nezákonné neoznačila. Ústně hodlá zdůvodnit při dalším jednání ve věci," napsala na dotaz ČTK.

Právník Černý u soudu argumentoval tím, že odposlechy včetně konkrétní sms by jakožto nezákonné neměly být v hlavním řízení vůbec prováděny a měly by být vyřazeny z trestního spisu. Podle něj je totiž povolil místně nepříslušný soud a příkazy nejsou řádně odůvodněné.

Kalousek v dnešní výpovědi podpořil tvrzení obhajoby, že místa ve vedení Českého Aeroholdingu a Čepra nabídl exposlancům ODS Ivanu Fuksovi a Marku Šnajdrovi on sám, a to až poté, co se vzdali mandátu - tedy nikoliv premiér Nečas před složením jejich poslanecké funkce. S Nečasovou ani Bočkem o věci údajně nekomunikoval, jen prý zřejmě informoval tehdejší předsedy koaličních stran - tedy i Nečase - koho chce do funkcí dosadit.

Obžalovaná trojice vinu odmítá. Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se snažil řešit rozkol v ODS. Expremiérovi a Bočkovi hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm, protože je obžalována také z krácení daní u luxusních darů, které dostávala v době, kdy zastávala funkci šéfky premiérova kabinetu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články