Soudy rozhodly o žalobách na volby, je možné svolat zastupitele

Praha 8. listopadu (ČTK) - Soudy měly dnes poslední možnost rozhodnout o stížnostech podaných na průběh a výsledky říjnových komunálních voleb. Pražský městský soud rozhodoval o 25 žalobách, částečně vyhověl pouze třem z nich, hlasování se v žádné městské části opakovat nemusí. Také krajský soud v Brně dnes zamítl poslední ze stížností na obecní volby v Brně a volební výsledky i ve druhém největším městě republiky zůstávají v platnosti. Do vypořádání stížností nemohli starostové a primátoři obcí, kterých se námitky týkaly, svolat ustavující zasedání zastupitelstva.

ČTK Česká tisková kancelář

V Praze 8 soud částečně vyhověl oběma stížnostem, které napadaly umístění Petra Jílka jako pátého náhradníka uskupení Patrioti pro Prahu 8. Soud umístění Jílka zrušil, protože měl v den voleb bydliště v jiné městské části. Navrhovatelé se také domáhali neplatnosti voleb v Praze 8, to však soud zamítl.

Soud rovněž vyhověl stížnosti proti volbám v Praze 4, kde po přepočtení hlasů zrušil mandát Zdeňku Pokornému (Společně pro Prahu 4) a nově jej přiřkl Janu Hušbauerovi (ANO). Koalice, kterou utvořili uskupení Společně pro Prahu 4, Praha 4 Sobě a Piráti, tak přišla o jeden mandát, nadále ale má většinu hlasů.

Nejvíce stížností bylo doručeno na volby v Praze 10, kde musel soud vypořádat šest návrhů na neplatnost. Žádnému z nich nevyhověl. Zamítl i stížnosti podané proti volbám do zastupitelstva hlavního města a zastupitelstev Prahy 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 19, 22 a Suchdolu.

Po dnešku už v Brně nic nebrání vzniku domluvené koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, protože soudy stížnosti v souvislosti s volbami ve městě zamítly. Kandidát radikálního hnutí Slušní lidé v poslední zamítnuté stížnosti namítal, že počet hlasů přiznaných kandidátům hnutí neodpovídá skutečnosti. Navrhovatel zpochybnil i volby v městské části Královo Pole, kde za hnutí kandidoval, upozornil na další údajné vady. Soud ale jeho návrhy zamítl.

Také v Pardubicích mohou chystat ustavující zastupitelstvo. Krajský soud dnes zamítl návrh dvou uskupení Hnutí Fair play a Naše Pardubice, aby prohlásil za neplatné hlasování v krajském městě. Ani jedno z uskupení, která si stěžovala, se do zastupitelstva nedostalo. Strana Naše Pardubice se domnívala, že jí k dosažení hranice pěti procent chybělo asi 17 voličů, kteří by zaškrtli celou kandidátku. Měla za to, že členové volebních komisí mohli chybně jejich hlasy zneplatnit nebo započíst jiným stranám. Podle soudu však zákon porušen nebyl.

Soud zamítl rovněž návrh ODS na neplatnost voleb ve volebním okrsku 4001 v Pardubicích. Její kandidát Patrik Dospěl dostal v okrsku pouze 17 hlasů, zatímco všichni ostatní kandidáti navrhovatele obdrželi od 92 do 159 hlasů. To je podle ODS vysoce nepravděpodobné. Soud při kontrole hlasovacích lístků zjistil, že se opravdu stala chyba při zapisování a přepisování hlasů a Dospěl ve skutečnosti obdržel 125 hlasů. Pochybení ale neměla vliv na konkrétní rozdělení mandátů mezi jednotlivé volební strany, a výsledky tedy platí.

V Pardubicích nejspíš vznikne široká koalice, kde bude zastoupeno hnutí ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD.

Krajský soud v Plzni odmítl nebo zamítl všech 20 žalob, které byly podané v řádném termínu do 19. října na obecní volby v Plzeňském a Karlovarském kraji. Vyplývá to z usnesení zveřejněných na infodesce soudu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři