Soudy zamítky nároky Thun Hohensteina na pozemky na Pardubicku

Soudy zamítly další nároky Bertholda Thun-Hohensteina na vydání nemovitého majetku. Šlechtic se domáhal pozemků na Pardubicku, které byly zabaveny po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Podle soudu uplatnil Thun-Hohenstein svůj nárok pozdě a v rozporu s restitučními zákony, sdělil dnes ČTK Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Česká tisková kancelář
Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

"Posledním možným dnem pro uplatnění nároku byl 15. červenec 1996," uvedl Hurt.

Berhold Thun-Hohenstein požadoval vrácení rozsáhlých pozemků. Podle dřívějších informací šlo o 30.000 hektarů v katastru skoro dvaceti obcí dvou okresů, zvláště na Pardubicku. Nejdříve se obrátil na pozemkové úřady, ty ale jeho nároky zamítly, proto se majetku od roku 2009 domáhal soudně. Městský soud v Praze potvrdil 17. dubna předchozí rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 o žalobě proti rozhodnutí správního orgánu a restituční požadavky odmítl s ohledem na opožděné podání.

"Soud rovněž vycházel ze skutečnosti, že nemovitosti, jejichž majitelem byl Leopold Thun-Hohenstein a kterých se jeho syn domáhal, byly zkonfiskovány v roce 1946 podle prezidentského dekretu o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa," uvedl Hurt.

Berthold Thun-Hohenstein vedl i další restituční spory. Od roku 1992 se neúspěšně u soudů všech stupňů včetně Ústavního soudu domáhal majetek bývalého Svěřeneckého panství Choltice, Štěpánov a Valy na Pardubicku včetně například choltického zámku.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články