Spravedlnost vzdala předložení kodexů, zaměřila se na exekuce

Praha 29. ledna (ČTK) - V polovině funkčního období vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) je zřejmé, že ministerstvo spravedlnosti nenaplní dva z šesti bodů programového prohlášení kabinetu, které se jej týkají. Nový občanský soudní řád, který měl zrychlit soudní spory, ani novou úpravu trestního řízení vládě nepředloží. Ministr Robert Pelikán (ANO) nechce přípravu obou procesních kodexů uspěchat. Bodem, na nějž naopak klade velký důraz, je posílení dozoru nad činností exekutorů. Představil také desetiletou koncepci vězeňství.

Česká tisková kancelář

"Pan ministr opakovaně uvedl, že není jeho cílem za každou cenu předložit procesní kodexy, aby je bylo možné projednat v tomto volebním období, ale spíše připravit pro svého nástupce kvalitní návrh právní úpravy," sdělilo na dotaz ČTK ministerstvo.

Pelikánova předchůdkyně Helena Válková (za ANO) sestavila rekodifikační komise, které na nových zákonech pracovaly - přípravu nového občanského řádu zaštiťoval místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, koncepce trestního řádu vznikala pod předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Oba stihli veřejně představit své vize, po vystřídání ministrů však spolupráce s úřadem skončila.

Na vytvoření věcného záměru občanského soudního řádu tak nyní ministerstvo teprve začíná pracovat, hlavním inspiračním zdrojem je prý rakouský kodex. Ohledně trestního řízení ministerstvo předložilo v souladu s programovým prohlášením novely, které umožňují efektivnější zabavování výnosů trestné činnosti, zlepšují odškodňování jejích obětí a také posilují jejich ochranu, konkrétně u seniorů.

Úřad se hodně věnuje exekucím, chce zabránit jejich zneužívání. Na ministerstvu vznikl samostatný odbor exekučního dohledu, navýšil se také počet kontrol exekutorských úřadů na 50 ročně, takže každý soudní exekutor by měl být zkontrolován minimálně jednou za tři roky. Novela exekučního řádu také umožnila kontrolu exekutorského úřadu bez nutnosti předchozího upozornění a zavedla povinnost exekutora vždy pořídit videozáznam ze soupisu movitého majetku dlužníka. Ministerstvo navíc plánuje zpracovat nové a přehledné formuláře exekučních příkazů, protože v těch současných "se běžný člověk nemá šanci vyznat", jak úřad uvedl.

Dalším bodem programového prohlášení je dokončení reformy vězeňství. Pelikán nedávno zveřejnil koncepci vězeňství do roku 2025, která stojí mimo jiné na zaměstnávání a vzdělávání vězňů a jejímž cílem je snížit recidivu. Vláda také schválila návrh na redukci typů věznic ze čtyř na dva, což má přispět k účinnější práci s vězni. Kabinet deklaroval i změnu v trestání pachatelů méně závažných trestných činů, ta ale podle ministerstva záleží i na projektu elektronických náramků, který se zbrzdil. Do vypsaného tendru se nepřihlásil žádný zájemce.

Sobotkova vláda se dále zavázala průběžně analyzovat uplatňování nového občanského zákoníku v praxi a připravit novelu odstraňující zjištěné nedostatky. Malou technickou novelu schválil kabinet loni, plánované rozsáhlejší změny dříve narazily na odpor odborníků. "Ministerstvo nyní shromažďuje a analyzuje podněty na větší novelizaci, v současné době eviduje přes 800 podnětů na změny," sdělil úřad. Na zkušenosti s kodexem se chce ptát také soudců.

Posledním programovým bodem je prosazení nového zákona o státním zastupitelství, který má lépe zajistit nezávislost státních zástupců. Budoucnost zákona, jenž ztratil podporu některých politiků i státních zástupců, však není zcela zřejmá. Legislativní rada vlády návrh ministerstvu vrátila k dopracování. Podle úřadu nebyly připomínky právních expertů nijak zásadní, jiné informace ale hovoří o tom, že právníci mají k zákonu řadu stěžejních výhrad.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu