Menu

Aktuality

Srovnání českých a rakouských daní bylo tématem praktického semináře pořádaného Komorou daňových poradců ČR v Mikulově

AktualityKomora daňových poradců ČR03.05.2017
Komora daňových poradců ČR03.05.2017

Více než 80 daňových poradců se sešlo v Mikulově na semináři, který pořádala ve dnech 20. a 21. dubna 2017 Komora daňových poradců ČR. Téma „Praktické otázky daňového poradenství a podnikání v České republice a Rakousku“ přineslo srovnání v oblasti právních předpokladů podnikání, vysílání zaměstnanců a mezinárodního pronájmu pracovní síly, daně z příjmů fyzických a právnických osob i daně z přidané hodnoty.

V diskusi k jednotlivým tématům se ukázalo, že stejně jako v České republice, také v Rakousku se neustále zvyšuje jak administrativní zatížení podnikatelů, tak tlak na výběr plnění daňových povinností včetně nekompromisních sankcí za jejich neplnění. Moderátorka diskuse, Gabriela Hrachovinová, k tomu dodává „Obdobné není stejné. Povinnosti vůči úřadům v Rakousku při vysílání zaměstnanců či při výkonu samostatné výdělečné činnosti na území Rakouska rozhodně nepodceňujme. Finanční policie, jako zvláštní jednotka spolkového ministerstva financí (BMF), je aktivní a udělené pokuty mohou být likvidační. Znalost tamější legislativy je nezbytná.“

Partnerem konference byla mimo jiné Komora daňových poradců z Rakouska, záštitu převzalo velvyslanectví České republiky v Rakousku a honorární konzulát Rakouska v Brně. Pomoc občanům a podnikatelům v orientaci v prostředí cizí země nebo ve složitém daňovém systému spojuje poslání těchto institucí. Radek Neužil, tajemník Komory daňových poradců ČR, k tomu dodává: “Oblast zdaňování se stává čím dál více mezinárodní a proto je znalost principů daňových systémů v sousedních zemích stále důležitější součástí znalostí i českých daňových poradců. Současně považujeme za důležité diskutovat také profesní otázky a dopady regulace profese na přeshraniční poskytování daňového poradenství a elektronickou komunikaci se státní správou.”

Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradců ČR, k další spolupráci uvádí: “Přestože je daňová problematika do určité míry celoevropsky regulovaná, považujeme za přínosné vyjasnit si podmínky ve větším detailu a informovat o nich naše členy. První z plánovaných seminářů se zaměřil na praktické otázky daňového poradenství a podnikání v České republice a Rakousku, další podobnou akci plánujeme na jaře příštího roku na téma česko – německých daní v Plzni.”

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři