Stanovisko Unie obhájců ČR č. 9 k nabídce peněžní odměny spolupracujícímu obviněnému ze strany PČR

Prezidium Unie obhájců ČR se seznámilo s informací o obsahu výpovědi obžalované, která dle včera uveřejněné informace na idnes.cz uvedla u soudu, že jí policie nabídla peněžní odměnu za to, že přijme postavení spolupracující obviněné a v něm bude vypovídat aby usvědčila další obviněné. Tuto výpověď dle stejného zdroje potvrdil další obžalovaný.

Pozn. red.: Informace z idnes.cz je dostupná zde.

Jsme si plně vědomi toho, že výpověď obžalovaného může být součástí jeho práva na to hájit se jakým způsobem uzná za vhodné a nemusí nutně být pravdivá. Problém je ale v tom, že tato informace není jediná, tedy že tvrzení o podobném jednání orgánů činných v trestním řízení máme i z jiného zdroje. A v tomto případě jde o informaci,  která nebyla k obhajobě využita.

Unie  obhájců ČR tímto apeluje na Policii ČR, Generální inspekci bezpečnostních sborů a Státní zastupitelství, aby toto alarmující tvrzení obou obžalovaných prověřili a věnovali mu náležitou pozornost. Je třeba zjistit,  zda jde o pravdivou informaci, případně, zda se dokonce, vzhledem k tomu že není jediná, nejedná o nějaký systematizovaný postup, jimiž orgány činné v trestním řízení získávají za peníze „pravdu“ od spolupracujících obviněných. O tom, že takový postup je nepřijatelný a s velkou pravděpodobností by mohl být kvalifikován jako trestný čin, Unie obhájců ČR nemá pochybnosti.

 

JUDr.Tomáš Sokol
President Unie obhájců ČR
Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu