Menu

Aktuality

Svaz podnikatelů: Ve stavebnictví se toho vládě moc nepovedlo

AktualityČTK07.09.2017
ČTK07.09.2017

Praha 7. září (ČTK) - Ve stavebnictví se toho současné vládě příliš mnoho nepovedlo. Hlavní problém je ve stavební legislativě, kde se schválená novela míjí u velkých staveb účinkem. Na konferenci Žofínské fórum to dnes uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Nová vláda by podle něj měla mít stavebnictví jako prioritu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se výrazně zjednoduší posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA) a podle ministerstva pro místní rozvoj se zkrátí například schvalování změny územního plánu až o rok.

"Před čtyřmi lety se nám celou řadu našich tezí podařilo protlačit do programového prohlášení vlády. Ale skutek utek. Přitom sektor stavebnictví byl nedávnou krizí postižen nejvíce ze všech," řekl Matyáš. Jako problém vnímá opožděné zahájení staveb, které dostaly výjimku z EIA. "Ovšem hlavní problém je ve stavební legislativě, kde se ne úplně všechno podařilo. Tah na bránu byl ze strany ministerstva pro místní rozvoj sice velký, ale neochota ostatních ministerstev ke spolupráci byla v některých ohledech až zdrcující. Potřebujeme úplně nový stavební zákon, ale to je běh na dlouhou trať," doplnil Matyáš.

České stavebnictví se po růstu v letech 2014 a 2015, které bylo do značné míry způsobeno dočerpáváním evropských dotací z minulého programového období, opět loni propadlo zhruba na úroveň krizového roku 2012 a proti rekordnímu roku 2008 mělo téměř o čtvrtinu nižší tržby. Podle Matyáše je neuspokojivý také objem zadaných veřejných zakázek, který je rovněž na úrovni krizových let.

Téma stavebnictví mu schází i v programech politických stran před říjnovými volbami. "Kromě hnutí ANO byla problematika investiční výstavby a stavebnictví obecně v programech zmíněna jenom mlhavě. Přitom je potřeba stabilizovat právní prostředí. Mít zákony, které se nemění a vzájemně se nepopírají," řekl dále Matyáš.

Podle ministra Brabce je úspěchem současné vlády transpoziční novela EIA, která by měla platit od začátku listopadu. "EIA je v Evropské unii jedním z nejsledovanějších kritérií. Tady se to neřešilo tak dlouho, až bylo ohroženo čerpání evropských peněz. My jsme to vyřešili. Další vláda už to bude mít v tomto ohledu mnohem snazší. Díky novele se posuzování vlivů na životní prostředí výrazně zjednoduší," sdělil Brabec. Proces EIA bude podle něj z hlediska časových lhůt evropsky zcela standardní.

Náměstkyně MMR Marcela Pavlová uvedla, že novela stavebního zákona, která by měla platit od začátku příštího roku, například zrychlila schválení změny územního plánu o devět měsíců až rok. "Pokrok nastal také u společného řízení. Tato možnost existuje už dnes, ale stavební úřad má možnost ji odmítnout. Pokud si ji od příštího roku stavebník vybere, tak ji bude mít. Jedno rozhodnutí navíc znamená pouze jedno případné odvolání," uvedla Pavlová. Společné řízení spojuje v sobě územní řízení a stavební povolení. MMR v současnosti pracuje na novém stavebním zákonu. "Pokud by měl výrazně zkrátit lhůty a zjednodušit povolování, je však potřebná rekodifikace veřejného práva jako celku," dodala náměstkyně.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři