Úprava má odstranit nedokonalosti novely vysokoškolského zákona

Praha 25. dubna (ČTK) - Upravit fungování zahraničních vysokých škol v Česku, snížit administrativní zátěž vysokých škol nebo upravit podmínky pro vzdělávání handicapovaných chce ministerstvo školství v návrhu novely, která by se měla týkat několika zákonů včetně vysokoškolského. Návrh by měl podle ministerstva odstranit některé nedokonalosti novely vysokoškolského zákona z roku 2016. V současnosti úřad pracuje na vypořádání připomínek z různých úřadů.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

Nejrozsáhlejší část návrhu se týká snahy upravit podmínky k poskytování zahraničního vzdělání v Česku. Novela vysokoškolského zákona před čtyřmi roky zavedla regulaci poskytovatelů zahraničního vysokoškolského vzdělávání v ČR. Evropské školy se podle ní musí na úřadě nahlásit k registraci a mimoevropské školy musí žádat o udělení povolení poskytovat studium v ČR. Praxe ale podle ministerstva ukázala nedostatky této úpravy, protože v případě evropských škol teď není možné kontrolovat, zda dodržují podmínky pro vysokoškolské vzdělávání.

Podle nové normy by proto evropské vysoké školy měly žádat o udělení povolení působit v ČR stejně jako školy mimoevropské. Součástí rozhodovacího procesu by měl být i přezkum jejich finančního a personálního zabezpečení v ČR. Oprávnění nabízet v ČR studium by mělo být možné zahraniční škole i odebrat. Kritéria by měla být podobná jako v případě českých vysokých škol.

Novela by měla přinést i další úpravy. Měla by například rozšířit okruhy studentů s nárokem na sociální stipendium a zavést pro školy povinnost k zavádění vhodných opatření pro studium handicapovaných studentů. Na podporu internacionalizace cílí mimo jiné navrhovaná změna, aby školy mohly poskytovat studium v cizím jazyce nejen za poplatek, ale i zdarma.

Návrh se kromě jiného podmínkami pro členství v Radě Národního akreditačního úřadu. Měl by například zmírnit omezení, které členům rady zakazuje vykonávat ve vysokých školách další činnosti.

K návrhu vyjádřilo zásadní připomínky 14 úřadů a institucí. Například ministerstvo spravedlnosti a kancelář ombudsmana nesouhlasí se změnou, která se týká zajištění podmínek pro handicapované studenty. Podle nich by novela vedla ke zhoršení situace, protože by podle ní školy měly dělat pouze jim dostupná opatření. Současná norma hovoří o "všech dostupných opatřeních".

Ministerstvo financí nesouhlasí s navrženým rozšířením okruhu příjemců sociálního stipendia. Záměr by měl mít roční dopad na rozpočet ve výši 151 milionů korun, tedy o 120 milionů víc než nyní. Úřad upozornil, že se materiál k novele nezabývá tím, jak by se toto financování zajistilo.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články