ÚS se zastal Vietnamce, o jehož pravé identitě jsou pochybnosti

Brno 25. září (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) se v nezvyklé kauze zastal Vietnamce, o jehož pravé identitě panují pochybnosti. V Česku si za drogový delikt vyslechl trest 30 měsíců vězení plus vyhoštění. Když se ocitl ve vyhošťovací vazbě, požádal o obnovu řízení a začal tvrdit, že je ve skutečnosti někdo jiný a že mu v případě vydání do Vietnamu hrozí přísný postih, možná až trest smrti, zjistila ČTK z nálezu.

ČTK Česká tisková kancelář

Žádostí o obnovu se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze. Původně obnovu nepovolil, Vietnamec neuspěl ani u Vrchního soudu v Praze.

Krajský soud sice objednal znalecký posudek, který měl pravou identitu vyjasnit, nakonec ale znalce nepovažoval za hodnověrného. Na vyjádření styčného policejního důstojníka ve Vietnamu krajský soud nepočkal. Podle ústavních soudců se tak justice s otázkou Vietnamcovy identity řádně nevypořádala.

"Důkazy a tvrzení předložené obhajobou jednoznačně vnesly do povolovacího řízení pochybnost o tom, zda byl stěžovatel v původním pravomocně skončeném řízení odsouzen pod svou pravou identitou, či nikoliv," stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Musila. Nesprávná identifikace odsouzeného v pravomocnémrozsudku přitom podle ústavních soudců představuje sama o sobě důvod pro obnovu řízení.

"Jelikož nebyla vyřešena otázka totožnosti odsouzeného, nebyla ani vyvrácena jeho námitka týkající se možného trestního stíhání v zemi původu a jeho potenciálního ohrožení trestem smrti," napsali ústavní soudci.

tmd hj

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři