Aktuality | ČTK | 09.05.2014

ÚS vyhověl společnosti, jež měla platit zvukařům za rádio v prodejně

Krajský soud v Hradci Králové musí znovu řešit spor mezi prodejcem kol a Ochrannou asociací zvukařů - autorů kvůli rozhlasovému přijímači v provozovně. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti firmy Velo CZ, jež měla podle původního verdiktu zaplatit 2093 korun.

ČTK

ČTK

ČTK

Ve stížnosti argumentovala tím, že si rádio pouštěla zaměstnankyně pouze pro svou potřebu při práci. V podobných sporech by měla justice podrobněji zkoumat konkrétní okolnosti, zdůraznil ÚS v nálezu.

Podle původního verdiktu krajského soudu firma při svém podnikání zpřístupňovala zákazníkům rozhlasové vysílání, a tím se obohatila na úkor mistrů zvuku, s jejichž asociací neměla licenční smlouvu. Firma v ústavní stížnosti tvrdila, že se hradecký soud vůbec nevypořádal s jejími argumenty - například s tím, že z provozu rádia neměla žádný přímý ani nepřímý obchodní prospěch.

Ochranná asociace zvukařů - autorů (OAZA) patří do skupiny takzvaných kolektivních správců autorských práv, podobně jako třeba známější Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia a Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA). Oficiální uznání ministerstvem kultury si OAZA vynutila až na základě soudního rozsudku. Ministerstvo totiž zprvu zastávalo názor, že činnost zvukaře je v převážné míře technická a řemeslná, nikoliv umělecká.

Podle informací z loňského roku OAZA zastupuje bezmála 400 zvukařů. Chrání jejich autorská práva u hudebních i audiovizuálních děl. Výběr většiny poplatků pro asociaci v současnosti zajišťuje Intergram, další kolektivní správce autorských práv.

zdroj ČTK

ústavní soud autorské právo

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články